Šéf Greenpeace: Shell prohrál v arktickém gamblu

Přidat komentář
Novinka - 29 září, 2015
Letošní těžařská sezona je pro Shell jedním velkým zklamáním. Na sklonku září totiž firma i díky tlaku veřejnosti upustila od pokračování ropného průzkumu v Arktidě. Stál ji přitom kolem sedmi miliard dolarů.

Kumi Naidoo, šéf organizace Greenpeace, vnímá konec těžebních operací v Arktidě jako obrovský úspěch, kterého dosáhli ekologičtí aktivisté spolu s ohromnou podporou více než sedmi milionů lidí celého světa.

Těžařská společnost Shell nebude pokračovat v ropném průzkumu Arktidy.

"Toto je den, který se zapíše do arktických dějin. Jedná se o velkolepé vítězství milionů lidí, kteří se postavili proti Shellu. Zároveň jde o katastrofickou událost pro další ropné společnosti, které mají v tomto regionu své zájmy. Shell mnoho vsadil a velmi mnoho také ztratil, a to jak z hlediska finančních nákladů, tak v rámci své reputace. Tento ropný projekt se stal vůbec nejkontroverznějším. Nakonec ho musel opustit i mocný Shell, který z něj odešel zcela s prázdnou."

"Prezident Obama by měl využít této příležitosti k zastavení jakýchkoliv budoucích těžebních operací a vyhlásit Arktický oceán za místo, kde ropné společnosti nebudou moci operovat. Může jít o naši nejlepší šanci, jak zajistit permanentní ochranu Arktickému oceánu a jak začít využívat obnovitelnou energii. Pokud to myslíme se snahou zastavit klimatické změny opravdu vážně, pak musíme kompletně změnit způsob našeho myšlení. Těžba v Arktidě není v souladu s tímto postojem."

"Kampaň Greenpeace vedoucí k záchraně Arktidy bude vášnivá a bude pokračovat se vzrůstající silou. Usilujeme o vybudování chráněné svatyně v mezinárodních vodách kolem Severního pólu. Doufáme, že po 28. září jsme k této vizi zase o krok blíže," říká Kumi Naidoo.

Nebyly nalezeny žádné komentáře. Přidat komentář

Přidat komentář 

Chcete-li psát komentáře, musíte být přihlášeni