Šest lezců Greenpeace vylezlo na vrtnou plošinu Shellu

Novinka - 10 dubna, 2015
Šest lezců Greenpeace vylezlo na na ropnou plošinu Shellu - Polar Pioneer, která se právě nachází uprostřed Tichého oceánu, 1200 km severozápadně od Havaje, Tento 38 tisíc tun vážící kolos má namířeno do Arktidy.


Mezinárodní tým dobrovolníků založili svůj tábor pod hlavní palubou plošiny. Mají zásoby na několik dnů a jsou vybaveni technologiemi, které jim umožní komunikovat s příznivci z celého světa v reálném čase, i přesto, že jsou vzdáleni stovky kilometrů od pevniny.

Ministerstvo vnitra USA minulý týden vydalo Shellu povolení k těžbě ropy v Čukotském moři. To znamená, že během 100 dní by v aljašské Arktidě mohl Shell začít s těžbou.

V pondělí se šestice dobrovolníků z USA, Německa, Nového Zélandu, Austrálie, Švédska a Rakouska vydala směrem k vrtné soupravě Polar Pioneer, kterou Shell zamýšlí použít k těžbě ropy v Čukotském moři. V nafukovacích člunech vypluli z lodi Greenpeace Esperanza.

Podařilo se jim rozvinout transparent s obrázkem sovice sněžné vytvořený ze jmen milionů lidí z celého světa, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s těžbou ropy v Arktidě.

 Johno Smith z Nového Zélandu, jeden z šesti lezců, vysvětluje důvody akce: „Jsme tu s cílem upozornit na to, že během necelých 100 dní se Shell chystá začít těžit ropu v Arktidě. Ale toto zatím nedotčené prostředí potřebuje ochranu. Namísto toho však aktivity Shellu využívají tání arktického ledu, aby ještě zhoršily katastrofu, kterou lidstvo způsobilo. Změna klimatu je realita, která již způsobuje bolest a utrpení obyvatelům v Pacifiku.“


„Věřím, že když přitáhneme pozornost k záměrům Shellu, povzbudíme další lidi, aby zaujali nesmlouvavý postoj vůči nim i dalším firmám, které ničí naší planetu kvůli vlastnímu zisku. Já představuji jen jeden hlas, ale vím, že nejsem sám a miliony, možná miliardy hlasů, požadujících právo na bezpečný a zdravý život, budou mít ohromnou šanci na změnu.

Plošina Polar Pioneer, která je převážena na 217 metrů dlouhé transportní lodi Blue Marlin, je jednou ze dvou těžebních souprav Shellu mířících letos k Arktidě.

Druhá, Noble Discoverer, je jednou z nejstarších ropných plošin na světě. V prosinci 2014 přiznala firma Noble Drilling, jeden z největších arktických subdodavatelů Shellu a vlastník Noble Discovereru, vinu na spáchání osmi trestných činů v souvislosti s neúspěšným pokusem Shellu těžit ropu v Severním ledovém oceánu v roce 2012.

Obě ropné plošiny se plaví Tichým oceánem a očekává se, že než vyplují do Čukotského moře, dorazí přibližně uprostřed dubna do Seattlu. Shell má v úmyslu využít  tamní přístav jako základnu pro svou arktickou flotilu, a to i navzdory zvyšujícímu se odporu místních iniciativ.

Pětatřicetičlenná posádka lodi Esperanza sledovala Polar Pioneer přes 8 000 km od okamžiku, kdy plošina vyplula z Brunejského zálivu v Malajsii. Šest lezců, kteří nemají v plánu zasahovat do navigace nebo do chodu plošiny jsou: Aliyah Field, 27 let, z USA (@aliyahfield), Johno Smith, 32let, z Nového Zélandu (@nonstoperjohno), Andreas Widlund, 27 let, ze Švédska (@widlundandreas), Miriam Friedrich, 23 let, z Rakouska (@mirifriedrich), Zoe Buckley Lennox, 21 let, z Austrálie (@zoevirginia) and Jens Loewe, 46 let, z Německa (jens4762).