Shell hledá cestu, jak obnovit těžbu v Arktidě

Novinka - 17 prosince, 2015
Těžařská společnost Shell zažila v Arktidě neúspěch, který ji stál přibližně sedm miliard dolarů. Přesto nyní činí kroky, které ji mohou k dalšímu neúspěchu v honbě za severním černým zlatem opět přiblížit.

Royal Dutch Shell v současnosti svádí právní bitvu o setrvání v závodě těžařů o arktickou ropu.

Tři měsíce poté, co společnost odešla z Arktidy, totiž její zástupci podali odvolání proti údajně chybnému rozhodnutí amerických úředníků.

Zástupci Shellu je vyzvali koncem října k tomu, aby pozastavit platnost jejich těžebních práv, zatímco by o stejnou dobu prodloužili jejich trvání.

To však úředníci striktně odmítli. Bez prodloužení uplyne platnost koncesí v Beaufortově moři v roce 2017, v Čukotském pak o tři roky později.

17. prosince 2015 Z blízkosti grónského pobřeží sledovala dění v Arktidě loď ogranizace Greenpeace Arctic Sunrise. Foto: Christian Åslund / Greenpeace

Arctic Sunrise Passes Through Ice Landscape in Greenland © Christian Aslund/Greenpeace

Rozhodnuto o odvolání firmy Shell by mělo být v době, kdy se amerického nejvyššího úřadu ujme nový prezident. Stížnost společnosti totiž musí projít náročným administrativním šetřením.

"Tato žádost neovlivňuje naše nedávné rozhodnutí k zastavení průzkumů Aljašky v dohledné budoucnosti," uvedl mluvčí společnosti Curtis Smith.

17. prosince 2015 Z blízkosti grónského pobřeží sledovala dění v Arktidě loď ogranizace Greenpeace Arctic Sunrise. Foto: Christian Åslund / Greenpeace

Anne Mie Jensen protests TGS Nopec seismic blasting operation © Christian Aslund/Greenpeace

Environmentální organizace typu Greenpeace před možnou těžbou ropy v tak nehostinných podmínkách, jaké panují v Čukotském či Beaufortově moři, varují.

"Pro lidi z toho nic dobrého nekouká," říká za Greenpeace Petr Kucka, podle něhož "firmy tvrdí, že umí těžit ropu, a že je to naprosto bezpečné".

"Jedním z našich cílů je vysvětlit, že to tak vůbec není," dodává Petr Kucka.

Autor: adr

Tags