Ropný gigant Shell hlásí obří pokles zisků. O 87 procent

Novinka - 5 února, 2016
Za posledních 13 let zaznamenala společnost Royal Dutch Shell vůbec nejnižší zisk. Klesl o 87 procent na 1,94 miliardy dolarů (asi necelých 47 miliard korun).

Ceny ropy se ve srovnání s loňským červnem snížily o 70 procent. Aktuálně se pohybují kolem 35 dolarů za barel, což může být pro některé těžební operace hraniční hodnota.

Shell se již od loňska snaží tlumit rizikové, či cenově náročné projekty.

5. února 2016 Shellu klesají zisky

Jak si povede firma letos? To bude záležet zejména na poptávce po ropě.

Firma proto také z finančních důvodů a kvůli silnému tlaku veřejnosti zrušila své aktivity v Arktidě. Nepokračuje také v projektu těžby ropy z kanadských písků

Šéf firmy Ben van Beurden vydal rovněž tiskové prohlášení, že Shell "může přijmout i další opatření, aby se vyrovnal s poklesem cen ropy".

Zanikne 10 000 pracovních míst

Zástupci korporace, která se sloučila s britskou BG Group, již dříve uvedli, že bude propuštěno kolem 10 000 lidí.

Shell se také snaží snižovat kapitálové a provozní výdaje a prodávat majetek. Zde společnost ušetřila přibližně 16 miliard dolarů.

Stále to ale nemusí být dostatečné. Shell proto uvažuje o prodejí dalšího majetku za 30 miliard dolarů.

Analytici ale přesto nevěští společnosti za takto nízkých cen ropy růžovou budoucnost. Ideální by podle nich bylo, kdyby se ceny ropy vyšplhaly na 60 dolarů za barel.

Do rekordní ztráty se loni propadla také konkurenční společnost BP. Ani rival Exxon Mobil na tom nebyl dobře, když přiznal vůbec nejnižší zisk za uplynulé desetiletí.

Autor: adr

Tags