Shell letos nebude těžit v aljašské části Arktidy

Novinka - 30 ledna, 2014
Ředitel firmy Shell Ben van Beurden dnes oznámil investorům, že jeho firma letos v aljašské části Arktidy vrtat nebude.

Rozhodnutí padlo poté, co minulý týden americký soud nařídil úřadu, který těžbu ropy povolil, že musí ještě důkladně prozkoumat všechna ekologická rizika. Na soud se obrátilo několik ekologických organizací a také původní obyvatelé Aljašky.

Rozhodnutí Shellu hazardovat s těžbou v Arktidě byla ohromná chyba. Těžaři už utratili 5 miliard dolarů za projekt, jehož jediným výsledkem je zkažená pověst. Jediná smysluplná možnost, kterou nyní ředitel firmy má, je, že zruší veškeré plány na jakoukoliv budoucí těžbu v Arktidě,“ uvedla Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR.

Shell v aljašské ArktiděDalší ropné společnosti, které neúspěch Shellu v Arktidě pozorně sledují, teď musí dojít k závěru, že tato oblast je příliš vzdálená a přírodní podmínky tam jsou mimořádně nepříznivé na to, aby stálo za to ji prozkoumávat. V době neustále klesajících zisků, rostoucích cen, ale také stále větší obliby u veřejnosti Arktida skutečně nestojí za ten risk.

Miliony lidí po celém světě pomohly odhalit rizika spojená s těžbou ropy v Arktidě, a to začalo firmě Shell v očích veřejnosti škodit. Greenpeace bude pokračovat a zvyšovat tento tlak, dokud bude firma tvrdohlavě trvat na svých plánech.

Devastace Arktidy těžbou je jedno z klíčových ekologických témat naší doby. V ledu jsme udělali pomyslnou čáru, za níž už ropné společnosti nemohou.

Přidejte se také k ochraně Arktidy.