Shell musel přerušit vrtání v Arktidě hned po prvním dni

Novinka - 11 září, 2012
Pouhý jeden den po zahájení vrtu v arktických vodách severně od Aljašky musela loď společnosti Shell svou činnost přerušit. Do oblasti se totiž přiblížila obrovská ledová kra dlouhá 48 km a široká 19 km. Na místo se bude moct vrátit až za několik dnů.Průzkumné vrty chtěl Shell odstartovat již před třemi měsíci, zahájeny však byly teprve minulou neděli. Investici v hodnotě 4,5 miliard dolarů totiž provází řada problémů a velké zpoždění. Se svým arktickým vrtným programem však pohořel nejen z hlediska časového plánu, ale došlo i k řadě významných logistických selhání.

Firma stále ještě nemá pro průzkum ložisek konečné povolení, protože podmínkou k jeho udělení je havarijní plavidlo pro případ úniku ropy. To, které plánuje použít Shell, ovšem nesplňuje platné předpisy. Těžaři proto opakovaně žádali Obamovu administrativu o pomoc a nakonec získali alespoň povolení k zahájení vrtů do takové hloubky, v níž se ještě ropa nevyskytuje. Na operace v Arktidě zbývá nyní Shellu jen velmi krátké časové období, dokud se znovu neobjeví mořský led a oblast zamrzne.

Za uplynulé tři měsíce prokázal Shell jediné – že ropné společnosti nejsou připraveny vypořádat se s extrémně nepříznivými arktickými podmínkami.

Shell na Aljašce ztratil kontrolu nad svou obrovskou vrtnou lodí Noble Discoverer. Ta byla unášena proudem k pobřeží a pak ztroskotala na pláži.

 

Shell ignoruje vědce i miliony lidí z celého světa, kteří chtějí Arktidu chránit. Odborníci varují, že zatím neexistuje žádná metoda na likvidaci velkého úniku ropy v polárních vodách. 

Odpor proti rozpoutání arktické ropné horečky však po celém světě roste. Bude to bezpochyby jedna z rozhodujících environmentálních bitev současné doby. 

Přidejte se k Ochráncům Arktidy i Vy na stránce www.savethearctic.org!


Tažení za arktickou ropou

Podle odhadů se v Arktidě nachází přibližně 90 miliard barelů ropy (1 barel = 159 litrů), většina pod mořským dnem. Toto množství by pokrylo tři roky současné světové poptávky.

Shell a Gazprom jsou první velké mezinárodní ropné koncerny, které se zaměřují na těžbu v Arktidě. Není pochyb o tom, že pokud zde na ropu narazí, budou je ostatní těžařské firmy následovat a arktickou ropnou horečku již nikdo nezastaví.

Pro těžební činnost je zde přitom jedno z nejnevhodnějších prostředí na světě. Nízké teploty, ledová pokrývka a dlouhé polární noci omezují dostupnost oblasti a navíc výrazně zpomalují přirozené odbourávání ropy, která tak zůstává v postiženém ekosystému mnohem déle.