Zástupci Kanady a USA položili základní kámen k ochraně Arktidy

Novinka - 17 března, 2016
Vody Severního ledového oceánu by mohly být v dohledné budoucnosti chráněny nejen před těžbou nerostných surovin. Na lepší ochraně tohoto území se v březnu shodli kanadský předseda vlády Justin Trudeau a americký prezident Barack Obama, kteří chtějí hrát hlavní roli v takzvané nízkouhlíkové ekonomice.

Představitelé obou zemí sice zatím nemají připraven kompletní plán, podle něhož by se měly ukončit těžební operace v Severním ledovém oceánu, poznamenali však, že je potřeba dodržet mezinárodní a domácí klimatické dohody.

"Obama a Trudeau nejmenovali v tiskovém prohlášení přímo ropné společnosti, ale díky tomuto oznámení se činnost těžebních gigantů ocitá na tenkém ledě," míní ředitelka americké pobočky Greenpeace Annie Leonard.

Na mysli měla například rakouskou OMV, která i přes silné protesty veřejnosti v ledových vodách již několik měsíců těží černé zlato. Petici za vytvoření mezinárodní rezervace v Arktidě již podepsalo více než 7 milionů lidí.

Američané už například pro příštích pět let pozastavili možnost získání nových koncesí pro těžbu arktické ropy a zemního plynu. Otázkou ale je, jak dlouho slibované zákazy vydrží.

17. března 2016 Tajicí led

Rozpouštějící se led přitahuje do Arktidy nové a nové těžaře. Posádka lodi Arctic Sunrise situaci monitoruje.

"Dohoda mezi USA a Kanadou je pomyslným odrazovým můstkem směrem k úplně chráněné Arktidě, ve které se nebudou těžit fosilní paliva," dodala Annie Leonard.

Podle Greenpeace se Američané i Kanaďané začínají dívat na fosilní paliva "novou optikou".

"Není možné těžit ropu v ledem pokrytých oblastech Arktidy a přitom souhlasit s pařížskou klimatickou dohodou. Arktická ropa musí zůstat v zemi," prohlásil John Sauven, šéf britské pobočky Greenpeace.