Ruská vláda porušila mezinárodní právo, když zaútočila na Arktickou 30

Novinka - 25 srpna, 2015
Mezinárodní soud ve Vídni včera rozhodl, že ruská vláda neměla právo nalodit se na jachtu organizace Greenpeace a zadržet její posádku kvůli pokojnému protestu proti těžbě ropy v Arktidě v roce 2013. Nyní bude muset Rusko zaplatit odškodné Nizozemsku, které v kauze vystupovalo jako žalobce.

Podle organizace Greenpeace by měl být rozsudek důležitým precedentem a měl by další státy odradit od podobných nezákonných praktik v budoucnosti. Obvinění z pirátství v současné době shodou okolností řeší i jedna aktivistka ve Španělsku.

"Vlády neexistují proto, aby se chovaly jako soukromé sekuritky pro ropné společnosti. Nemluvíme jen o Rusku, i v dalších státech čelí ekologičtí aktivisté šikaně, která je má umlčet," říká právní poradce Greenpeace Daniel Simons. "K incidentu, po němž byla takzvaná Arktická 30 zadržena a uvězněna, došlo daleko od ruských výsostných vod a neměl nic společného s pirátstvím či výtržnictvím," dodává.

Ruské zvláštní jednotky se nalodily na Arctic Sunrise 19. září 2013. Reagovaly tak na pokojný protest aktivistů proti těžební plošině Prirazlomnaja, kterou provozuje ruský státní koncern Gazprom. Organizace Greenpeace má hlavní sídlo v Nizozemsku a loď plula pod holandskou vlajkou, proto začal tento stát řešit uvěznění 30 lidí. Soud včera vypověděl, že Rusko nemělo žádné právo vytvořit kolem plošiny zakázané pásmo a obsadit loď Greenpeace vojenskou silou bez souhlasu Nizozemska.

Uvěznění 28 aktivistů a dvou novinářů a jejich obvinění z pirátství vyvolalo velkou vlnu kritiky, po níž byli nakonec omilostněni v prosinci 2013 společně například s umělkyněmi .

Kontakt:
Petr Kucka, vedoucí arktické kampaně,