Optimalizace: Ropný gigant se vzdává a opouští Čukotské moře

Novinka - 20 listopadu, 2015
Další ropná společnost, tentokráte Statoil, opouští bohatou surovinovou základnu Čukotského moře.

Vliv na rozhodnutí Statoilu, který stahuje své těžařské operace z Čukotky, má kromě nízkých cen ropy také rozhodnutí amerických úřadů dále neprodlužovat stávající koncese.

Obamova administrativa totiž v říjnu uvedla, že platnost všech povolení uplyne v Beaufortově moři v roce 2017, v Čukotském pak o tři roky později.

Společnosti Shell, Statoil a ConocoPhillips následně neuspěly v tom, aby američtí úředníci platnost jejich těžebních práv dočasně pozastavili a o stejnou dobu jejich trvání prodloužili.

20. listopadu 2015 Ropná plošina

Ropná plošina společnosti Statoil poblíž Aljašky.

Zástupci Statoilu v tiskové zprávě uvedli, že nyní je potřeba "optimalizovat" stávající ropné průzkumy.

"Koncese v Čukotském moři už nadále nejsou konkurenceschopné v poměru k ostatním, které spravujeme globálně," uvedl za Statoil výkonný viceprezident Tim Dodson.

"Na Aljašce jsme působili od roku 2008. S výhledem na následující léta už ale nemůžeme tyto těžební a průzkuné práce nadále podporovat," dodal Dodson.

20. listopadu 2015 Zdejší přírodu obývá spousta zvířat.

Mrož na pláži na Špicberkách.

 

Statoil opustí 66 možných nalezišť ropy 

Firma tak postupně opustí 16 možných ropných nalezišť v Čukotském moři spolu s dalšími 50, na nichž pracovala společně s těžařským gigantem ConocoPhillips.

Podle odborníků Greenpeace se firmám za stávajících nízkých cen ropy jen těžko může vyplatit její těžba v nedalekém Barentsově moři.

Očekávají, že těžaři začnou houfně opouštět i tato dříve výnosná ropná naleziště.