Studie: Pokud spálíme všechny fosilní zásoby, oteplí se o 10 °C

Novinka - 7 června, 2016
Planeta by se mohla oteplit o deset stupňů Celsia, pokud budou využita všechna známá existující fosilní paliva. Arktida by přitom zažila ještě drastičtější změny.

Podle dat, kterou zveřejnili autoři nové studie „Dopad pěti bilionů tun uhlíku na klima“, by se v takovém případě celá oblast oteplila o 20 °C do roku 2300. 

„Myslím si, že je opravdu důležité vědět, co se stane, pokud nepřijmeme žádné kroky k zmírnění klimatických změn,“ sdělila vedoucí práce Katarzyna Tokarska. „Přestože byl přijat v Paříži klimatický závazek, dosud se nepřikročilo k viditelným akcím. (Studie) je varováním,“ dodala.

7. června 2016 Průzkumníci Greenpeace v Arktidě

Průzkumníci Greenpeace, Lonnie Dupre a Eric Larsen, sledovali v Arktidě tloušťku ledu.

Průměrné celoplanetární oteplení o 10 °C by zanechalo některé regiony v neobyvatelném stavu. To by mělo rovněž dopad na globální ekonomiku.

Autoři studie využili pro modelování klimatických změn nových počítačových simulací. Teplota povrchu by podle nich do roku 2300 jen kvůli započítání dopadů oxidu uhličitého stoupla o 8 °C. Se zohledněním dalších skleníkových plynů se teploty zvýší o další 2 stupně Celsia.

6. ledna 2016 Uhelná elektrárna. Ilustrační foto

Využívání fosilních zdrojů může vyvolat výrazné oteplení zemského povrchu.

Simulace nepředpokládají, že by se planeta oteplovala na všech místech stejně. Největší teplotní výkyv by zaznamenala již dříve zmíněná Arktida. Podle deníku The Guardian však již byly podobné zvýšení teplot v Arktidě nárazově zaznamenány. V některých oblastech byla v únoru zjištěna teplota o 16 °C vyšší než je dlouhodobý průměr.

Rok 2015 byl podle klimatologů zatím nejteplejší (co se týče dlouhodobě měřených statistik). Letošek by mohl loňský rok z tohoto pohledu překonat či alespoň vyrovnat.

Podle švýcarského klimatologa Thomase Frölichera je pravděpodobné, že kvůli současným emisím oxidu uhličitého bude překročen tzv. pařížský klimatický závazek. Ten stanovil strop průměrného oteplení Země na 2 stupně Celsia.

„Neregulované využívaní fosilních zdrojů může vyústit v závažné klimatické změny,“ dodal Frölicher.

Omezme využívání fosilních zdrojů: www.greenpeace.cz/uhli
Zachraňme Arktidu: www.zachranmearktidu.cz

Autor: adr