Vědci: Tající ledovce zpomalují otáčení Země

Novinka - 8 ledna, 2016
Stoupající teplota a s tím spojené tání ledovců způsobuje podle vědců zpomalování rotace Země. Jde o další viditelný dopad globálního oteplování.

Za zpomalováním zemské rotace, které odhalilo satelitní pozorování spojené s pečlivými astronomickými výpočty, stojí růst hladiny oceánů. Ta stoupá díky přívalu tající ledovcové vody, uvádí studie otištěná v magazínu Science Advances.

"Protože se ledovce nacházejí ve vysokých zeměpisných šířkách, teče jejich voda do oblasti nižších zeměpisných šířek. Jde o podobný jev, jako když se rotující bruslař rozhodne rozpažit ruce a zpomalit své otáčení," míní geofyzik Jerry Mitrovica z Harvardské univerzity.

8. ledna 2016 Grónské ledovce

Letecký pohled na ledovcovou krajinu v Grónsku.

Pohyb ledovcových mas spojený s táním rovněž podle Mitrovicy způsobuje změnu polohy zemské osy - a tedy i severního pólu.

"Představit si to můžeme podobně, jako kdyby bruslař neměl obě ruce podél těla ve stejném úhlu. Jeho tělo by proto při rotaci nevyrovnaně kmitalo. A to stejné se děje se severním pólem," dodal Mitrovica.

Podle vědců se kvůli tání ledovců a vzrůstu hladiny oceánů mění poloha severního pólu ročně přibližně o jeden centimetr.

Zpomalování Země pak probíhá v daleko menším měřítku - délka dne se v jednadvacátém století díky tomu prodloužila o jednu tisícinu sekundy ve srovnání s dvacátým.

8. ledna 2016 Z nafukovacího člunu

Tající ledovcová krajina v okolí Grónska pozorovaná odborníky Greenpeace při nátačení scén pro online magazín Funny or Die.

"Jde o malé efekty, ale jsou další známkou toho, jak změna klimatu ovlivňuje planetu," dodává Mitrovica s tím, že pozorované změny v pohybu planety neznamenají pro její obyvatele žádné nebezpečí.

"Pokud by však tání ledovců pokračovalo, nebo se dokonce zrychlilo, dopady na zemskou rotaci budou mnohem výraznější," dodal Mitrovica.