Vědci si oddechli. Těžba ropy v Čukotském moři mohla zničit unikátní přírodní rezervaci

Novinka - 9 října, 2015
Zástupci organizace UNESCO přivítali odchod ropné společnosti Shell z Čukotského moře. Obávali se, že v případně úniku ropy bude nenávratně zničena zdejší velmi vzácná přírodní rezervace.

Vědci z organizace UNESCO se obávali narušení rezervace Wrangelův ostrov, která se rozprostírá za polárním kruhem.

Její součástí je již výše zmíněný Wrangelův ostrov o rozloze asi 7,7 tisíc kilometrů čtverečných, nepoměrně menší Heraldův ostrov (11 kilometrů čtverečných) a okolní moře.

"Zachraňte lední medvědy na Wrangelově ostrovu," vzkázali aktivisté Greenpeace.

:. "Zachraňme lední medvědy na Wrangelově ostrově," vzkázali aktivisté Greenpeace při letošní konferenci UNESCO v Bonnu.

Zvláštností Wrangelova ostrova je to, že v období čtvrtohor nebyl zaledněn. Díky tomu zde vznikla jedinečná oblast s velkou biodiverzitou.

Území obývá velká populace mrožů, vědci zde objevili také vůbec nejhustší šíť doupat ledních medvědů.

Až z Mexika sem migruje velryba šedá. Na ostrovech hnízdí rovněž zhruba sto druhů ptáků, z nichž někteří patří mezi ohrožené.

Lední medvědi zachycení fotografem na Wranglerově ostrově.

:. Lední medvědi zachycení fotografem na Wrangelově ostrově.

"Rezervace Wrangelův ostrov je arktickým drahokamem, který byl ohrožován ropnými zájmy společnosti Shell v Čukotském moři. Při posuzování rizik těžby Shell připustil, že při ropné havárii bude zasažena okrajová zóna ostrova do 30 dnů," uvedli zástupci organizace UNESCO na svých stránkách.

Dopady případné ropné havárie na přírodní rezervaci potvrdila také americká vládní agentura pro oceanickou energetiku (BOEM).

Společnost Shell oznámila ukončení ropného průzkumu koncem září a své aktivity z Arktidy stáhla.