Tisíce mrtvých ryb. Dějiště olympiády se stále potýká s environmentálními problémy

Novinka - 15 ledna, 2016
Zátoka Guanabara se stala dějištěm dosud nejasné ekologické havárie. Voda na zdejší pláže vyplavila tisíce mrtvých ryb a odpadků.

Nedaleko od místa, kde se letos uskuteční olympijské hry, se na březích objevily tisíce mrtvých ryb.

Úřady zatím havárii nespojují s žádnou ekologickou havárií. Záležitost mají osvětlit v následujících dnech.

15. ledna 2016 Mrtvá ryba

Pláže poblíž města Rio de Janeiro hyzdí tisíce rozkládajících se mrtvých ryb. Ilustrační foto.

Incident se odehrál v zálivu Guanabara, ve kterém se budou letos v srpnu konat závody v námořních disciplínách a plavání včetně triatlonu.

Úřady: Sardinky nemusela zahubit ekologická havárie

"Nalezli jsme ve vodě a na plážích odpadky a také určité množství mrtvých ryb jednoho druhu - sardinek," uvedli zástupci brazilského environmentálního institutu.

Tvrdí přitom, že nejde o nic neobvyklého - sardinky mají kvůli nízké ceně rybáři vyhazovat z lodí a mrtvé ryby tak byly v této oblasti objeveny již dříve.

Kromě plovoucích odpadků a uhynulých ryb uředníci dodali, že si nevšimli "žádných dalších abnormalit".

Odpad teče rovnou do oceánu

Olypiáda v Riu a s ní spojená nízká kvalita mořské vody, ve kterých se mají odehrávat četné sportovní disciplíny, je bedlivě sledována zraky vědců a také samotných sportovců.

Do zálivu totiž přímo ústí odpadní stoky z Rio de Janeira. Přestože zástupci města dříve uvedli, že sníží množství odpadu mířícího do zátoky o 80 procent, později to popřeli s tím, že závazku nebudou moci vyhovět.

Podle zpravodajců agentury Reuters byla zdejší voda loni velmi znečištěná. Nezávislý průzkum v ní mimo jiné prokázal pro člověka nebezpečně vysoké procento virů a bakterií.

Autor: adr