Toxický luxus pro děti

Novinka - 19 února, 2014
Rodiče pro své děti chtějí vždy to nejlepší a nejbezpečnější a platí to i u oblečení. Utrácí vysoké částky za oblečení luxusních značek jako Louis Vuitton, Versace, Dolce&Gabbana nebo Dior. Cena a renomé značky je pro ně zárukou kvality a bezpečnosti. Opak je však pravdou. Jak ukázalo poslední testování Greenpeace i dětské oblečení luxusních módních značek obsahuje nebezpečné látky.

Toxická móda

Greenpeace otestovalo 27 produktů od 8 módních značek. 16 výrobků obsahovalo jednu nebo více z těchto nebezpečných chemikálií: nonylfenolethoxyláty, ftaláty, PFC a antimon. Nejvyšší koncentrace nonylfenolethoxylátů byla nalezena v balerínách od Luise Vuittona a nejvyšší koncentrace PFC v bundě Versace. Shrnuté Greenpeace testování naleznete v naší publikaci.

Největší problém nálezu nebezpečných látek nespočívá ani tolik v nošení tohoto oblečení, protože koncentrace látek jsou nízké, ale především ve výrobě. Textilní průmysl je jedním ze tří největších znečišťovatelů povrchových vod například v Číně, kam se přesunula většina textilní výroby.

Zbytky nebezpečných chemikálií v samotném oblečení dokazují, že se v obrovských objemech používají při výrobě a končí, tam kde by rozhodně končit neměly - ve vodě, ve vodních živočiších a následně v lidském těle.

Na fashion weeku v Miláně protestovaly desítky lidí, mnoho z nich rozčílených rodičů, proti toxickým látkám v luxusním oblečení pro děti. „Nemusím pro své děti kupovat oblečení značky Versace. Tím, že používají nebezpečné chemikálie ve svém oblečení, ohrožují módní značky nás všechny. Nebezpečné látky jsou vypouštěny z továren, ale i ze samotného oblečení při praní. To vede k hromadění toxických sloučenin, z nichž mnohé jsou hormonální disruptory, v našich řekách a jezerech,“ uvedl jeden z protestujících, tatínek dvou malých dětí. Vše se ale může změnit – a mění. Rodiče, módní nadšenci ale i aktivisté po celém světě se spojují a požadují Detox módy pro naše nejmenší. A módní značky se přidávají a zavazují k tomu, že nebezpečné látky ze svých výrobků odstraní. Nedávno se přidala luxusní značka Burberry a další budou jistě následovat.

Greenpeace v reakci na výsledky testování spustilo kampaň inspirovanou pohádkou H. CH. Andersena  Císařovy nové šaty, ve které se odehrává podobný příběh přetvářky a lhaní o oblečení.

 

Cílem kampaně „Král je nahý“ (King is naked) je přimět firmy Versace, Louis Vuitton, Dior and Dolce & Gabbana, aby se zavázaly k Detoxu po vzoru 20 světových módních značek a odstranily ze své výroby, výrobků a napříč dodavatelským řetězcem nebezpečné chemické látky.

Témata