U Shellu v Curychu dnes nenatankujete. Benzínky blokuje i výprava Greenpeace z Česka

Novinka - 30 června, 2015
Curych, 30. června 2015 – Od brzkých ranních hodin blokuje 85 aktivistů všechny čerpací stanice firmy Shell ve švýcarském Curychu. Protest je součástí celosvětové série demonstrací a akcí proti kontroverznímu plánu této společnosti těžit ropu v panenské a ohrožené přírodě Arktidy. Velká akce se uskuteční i v České republice přesně za týden. Odpůrci těžby se zde sejdou na Vltavě a budou společně pádlovat za záchranu Arktidy, podobně jako kajaktivisté (aktivisté na kajacích), kteří blokovali těžební flotilu Shellu v přístavu u města Seattle.

Aktivisté Greenpeace blokují benzínky ve švýcarském Curychu.

Posted by Greenpeace Česká republika on 30. červen 2015

 

O Arktidě dělám besedy na školách. Lidem vysvětluji, že ‎je Arktida jedinečný ekosystém, na kterém jsou závislá nejen místní zvířata a lidé, ale také klima naší planety. Studenti chápou, že těžba ropy v Arktidě je nezodpovědná investice. Svůj nesouhlas s těžbou ropy v Arktidě chci ukázat i firmě Shell a vládě USA, proto jsem na této akci“ říká čtyřiadvacetiletá lektorka Anna Neumannová z Přerova nad Labem, která se přímo na místě účastní blokády.

Na masivní blokádu švýcarských poboček firmy Shell se sjeli lidé z jedenácti zemí. Připoutali se ke stojanům a benzínky vyzdobily dekoracemi připomínajícími vyteklou ropu a nápisy, které firmu Shell vyzývají, aby riskantní těžbu, k níž se právě teď schyluje, ukončila.

A o co přesně jde teď v Arktidě? V květnu povolila Obamova administrativa Shellu těžit v Arktidě v Čukotském moři. Od té doby čelí firma neustálé kritice veřejnosti a masivním protestům, které provázejí cestu její těžební flotily daleko za polární kruh. Tisíce lidé se ropné plošině postavili na kajacích u města Seattle, k protestům se pak připojili i původní obyvatelé severoamerického pobřeží, které je těžbou přímo ohrožené.

K ložiskům ropy se ropné společnosti mohou nyní dostat jen kvůli odtávání ledu. V Arktidě je totiž nejméně ledu od doby, co se jeho množství sleduje. Vrty budou roztávání ledu jen urychlovat. Riziko ekologické katastrofy nedozírných následků je navíc velmi vysoké, podle některých vědců téměř hraničí s jistotou. Americká vláda má sama k dispozici údaje, podle nichž je tu 75% šance, že dojde k úniku ropy. V takovém případě bohužel není účinný způsob, jak rychle a efektivně reagovat, protože plošiny jsou daleko od civilizace a těžit se bude v extrémních podmínkách.

Předchozí pokusy Shellu začít s přípravou těžby už v roce 2012 skončily ohromným fiaskem. Série havárií a problémů vyvrcholila ve chvíli, kdy těžební plošina Kulluk najela na pobřeží. Do dalekých vod Čukotského moře se navíc firma vrací se subdodavatelem Noble Drilling, který se musí u amerických soudů zpovídat z podezření z mnoha trestných činů spojených s přípravou těžby. Další zapojená společnost Transocean hrála roli při katastrofě na ropné plošině Deepwater Horizon.

Shell - společnost, která má za sebou neuvěřitelné zločiny proti přírodě i proti komunitám, které vydrancovala - se snaží uskutečnit další ze svých riskantních podniků. Poté, co jí tady před dvěma lety extrémní počasí znemožnilo těžit, se Shell znovu vydává ukázat světu, že ani korupční skandály, promarněné miliardy, obrovský tlak veřejnosti či extrémní podmínky panující v těchto vodách nezastaví jednu z největších společností na světě za honbou za dalšími nesmyslnými zisky“ říká k tomu Miroslav Vavroch, divadelní asistent původem z Mostu, který je také na místě a blokuje benzínku Shellu.

Že je těžba riskantní a finančně náročná, si už uvědomily další společnosti jako ConocoPhillips, Eni a norský gigant Statoil, které všechny své plány na těžbu zrušily. Ruský Rosněft nyní plány na těžbu posunul o několik let, v oficiální verzi hlavně kvůli ekonomickým sankcím vůči Rusku. Jedinou společností, která nyní v Arktidě i přes protesty lidí od nedávna těží, je ruský státní gigant Gazprom, který má v tomto ohledu bohužel obrovskou podporu ruské vlády.

Akce proti těžbě v Arktidě se bude konat i u nás! Vodáci se sejdou na Vltavě a budou pádlovat pro Arktidu, zatímco centrum Českého Krumlova zaplaví lední medvědi.

Více informací najdete na www.stopshell.cz