Uhlí jsme nevolili, co bude dál?

Novinka - 1 listopadu, 2013
Vyvlastnit a zbourat? Tímto heslem se Greenpeace před volbami symbolicky ptali politiků. Transparent s tímto nápisem (spolu s portréty těch, kteří jsou pro vyvlastnění) jsme vyvěsili na Národní divadlo a rozprostřeli před Karlštejn – otázkou bylo, jestli by politici vyvlastnili i tato místa, kdyby pod nimi bylo uhlí. Přinášíme rozhovor s vedoucím klimatické a energetické kampaně Janem Rovenským.

Nevolte uhlí!

1. Jak jste spokojen s výsledkem voleb, před nimiž Greenpeace vedli intenzivní kampaň „Nevolte Uhlí“?

Upřímně řečeno, čekal jsem, že to dopadne podstatně hůř. Z pěti stran, které natvrdo prosazovaly další bourání obcí kvůli uhlí a devastaci severních Čech těžbou u voličů čtyři propadly (Zemanovci, Hlavu vzhůru, Svobodní, a LEV21). Do sněmovny se dostala jen jedna, KSČM. I ta ale dostala necelých 15 %, tedy méně, než předpovídaly průzkumy. Navíc se podle všeho nebude nijak podílet na vládě a tedy ani ovlivňovat její program. To je samozřejmě pro zachování limitů, lidi v severních Čechách i klima dobrá zpráva.

2. Máte pocit, že lidé „uhlí“ skutečně nevolili?

Nemělo by samozřejmě smysl si nalhávat, že uhlí bylo letos hlavním volebním tématem. Asi těžko někdo z voličů KSČM hodil nakonec svůj hlas TOP09 jen proto, že hájí místní lidi proti uhlobaronům – a ani nám o nic takového nešlo. Nicméně věřím tomu, že lidé se poměrně často naším doporučením řídili ve chvíli, kdy váhali mezi dvěma jinak podobnými stranami či kandidáty.
Tu otázku jde ovšem číst i jinak: jestli uhlí a jeho kamarádi ve volbách prohráli nebo vyhráli. Ale na to už jsem vlastně odpovídal: rozhodně nevyhráli, i když na oslavné fanfáry je s ohledem na nepřehledný vývoj v sociální demokracii ještě brzo.

3. Jaké jsou největší úspěchy vaší kampaně?

Naším největším úspěchem samozřejmě je, že se za posledních osm let, kdy naši kampaň vedeme, se nepodařilo těžařům prosadit prolomení limitů, jakkoliv dvakrát to bylo docela těsné. Osobně jsem nejvíc hrdý na to, že se nám loni podařilo přesvědčit vládu i parlament, aby z horního zákona vyškrtli totalitní vyvlastňovací paragrafy. Ty umožňovaly důlním společnostem získat domy a pozemky lidí, kteří jim je nechtějí prodat dobrovolně, i proti jejich vůli. Když jsme s tímhle projektem začínali, skoro nikdo nevěřil, že by se to mohlo podařit – ale nakonec to vyšlo.

4. Co bude následovat po volbách?

Domlouvání koalice nebo aspoň tiché podpory menšinové vlády a její následné jmenování. S tím je spojená tvorba koaliční či „toleranční“ smlouvy a programového prohlášení vlády. Budeme se samozřejmě hodně snažit, aby v nich, stejně jako po minulých volbách, bylo výslovně zakotveno zachování územních ekologických limitů i odmítnutí vyvlastňování ve prospěch těžebních společností. Už na tom pracujeme – scházíme se s experty stran i nově zvolenými poslanci a domlouváme schůzky s předsedy stran.

Nevolte uhlí

5. Kdo jsou v tuto chvíli pro vás klíčoví hráči?

Především všichni, kdo se budou přímo či nepřímo podílet na budoucí vládě. Ale do značné míry samozřejmě i opozice, vzhledem k tomu, že tohle téma jde do jisté míry napříč politickým spektrem.
Pro další vývoj bude velmi důležité, jak dopadne probíhající „občanská válka“ v sociální demokracii. Už před volbami jsme upozorňovali, že předseda Sobotka i jeho křídlo se k bourání obcí i vyvlastňování staví dost rezervovaně, zatímco v Haškově, respektive Zemanově frakci se soustředí jedni z nejaktivnějších bojovníků za zbourání Horního Jiřetína jako Milan Urban, Zdeněk Škromach či Jaroslav Foldyna. Pokud bude vládu sestavovat Sobotka, bude to pro limity nadějné. Hašek a jeho lidé s námi vůbec nemluví nebo se k nám chovají otevřeně nepřátelsky, takže pokud by byl premiérem on, zbývala by nám cesta pouze přes případné koaliční partnery.
Naši oponenti ze Severní Energetické (dříve Czech Coal a ještě předtím Mostecká uhelná) tohle všechno samozřejmě dobře vědí a působí opačným směrem. Pracuje pro ně několik placených lobbistů, ale přesto mám zatím pocit, že se jim to nedaří tak, jak by si představovali.

6. Co po nich budete požadovat?

Jak už jsem říkal: aby garantovali, že budoucí vláda neprolomí limity těžby a nevrátí do horního zákona právo důlních společností získat domy a pozemky místních lidí prostřednictvím vyvlastnění.
Nebudeme s nimi samozřejmě mluvit pouze o uhlí, ale například i o současné devastaci ministerstva životního prostředí či evropské klimatické politice.

7. Co je vaším cílem?

Aby důlní společnosti nemohly vyvlastňovat domovy lidí proti jejich vůli. Aby se kvůli těžbě nebouraly žádné další obce nikde v České republice. Aby těžební firmy platily odpovídající úhradu z vydobytého nerostu na škody na životním prostředí a zdraví, které způsobují: ne současných směšných 1,5 % z ceny uhlí (které podle zákona patří státu), ale 30 %. A aby se nakonec povrchová těžba uhlí v ČR do roku 2035 snížila o 60 % a do roku 2050 skončila úplně. Těm, kteří by se báli, že se bez uhlí budeme muset vrátit na stromy či do jeskyní, doporučuji důkladně propočítaný návrh čisté energetické koncepce pro ČR Energetická [r]evoluce, který najdou na stránkách www.energetickarevoluce.cz.

8. Myslíte, že se skutečně podaří Horní Jiřetín a další obce zachránit?

Podaří. Vsadil bych na to soudek single malt whisky a své oblíbené sandály navrch.