Rolníci přišli o úrodu. Uhlobaroni kolem jejich polí vztyčili ploty

Novinka - 23 května, 2016
Rolníci hospodařící v severní části ostrova Jáva přišli o přístup na své pozemky. Zjistili totiž, že s jejich majetkem počítá už někdo jiný - uhlobaroni stojící za projektem masivní uhelné elektrárny.

Rolníci z provincie Batang tak rázem ztratili zdroj obživy, který přitom využívali po celé generace. Řada z nich se na své pozemky už nedostane - odděluje je od nich masivní kovový plot dlouhý pět kilometrů.

Batang residents hold a protest in their rice farm that is under threat of development by a massive coal-fired power plant project.:. Obyvatelé provincie Batang protestují na svých rýžových polích proti stavbě uhelné elektrárny. Políčka by měla kvůli projektu brzy zmizet z povrchu zemského.

V provincii Battang pozvolna vyrůstá uhelná elektrárna, která by po dostavbě měla být vůbec největší v jihovýchodní Asii. Za projektem stojí sdružení Bhimasena Power Indonesia (BPI), které tvoří dvě japonské firmy a indonéská těžební společnost Adaro.

Art as protest. The banner in the background reads 'Coal plants take away land and livelihood!' The farmers' land has been fenced off since March 2016.:. Další z protestů. Od března je pole farmářů obehnáno vysokým plotem.

Počínání firmy je značně kontroverzní nejen kvůli zpožďování celé stavby, ale také kvůli nezájmu o vyřešení finančních kompenzací za zabranou půdu. Přestože mnoho rolníků odmítá pozemky prodat, BPI je neoprávněně zabírá.

:. Na videosnímku farmář popisuje výhružky a napadání ze strany stavitelů uhelné elektrárny.

Zemědělci uvádějí, že je zástupci firmy vydírají a v případě, když nechtějí prodat své pozemky, vyhrožují jim. Neváhají zaplatit ani vymahače, kteří navštěvují rolníky v domácnosti, kde je nutí podepsat dokumenty k prodeji majetku.

Pak Cahyadi has been active in campaigning against the Batang coal power plant. In June 2015 he addressed the protest crowd in front of the Indonesian presidential palace in Jakarta to call on President Joko Widodo to listen to the people and not the polluters... Farmář Pak Cahyadi vede jeden z protestů proti BPI.

Farmář Pak Cahyadi je jedním z lidí, kteří se dosud snaží pěstovat plodiny na území "za plotem". Jednoho večera, když se vydává pro plody své úrody, kterou chce přinést rodině, se vrací se strachem v očích. BPI totiž najala bezpečnostní firmu, která farmáře donucovacími prostředky vyhání z jejich pozemků. Tak Cahyadi rázem ztrácí jediný zdroj příjmů.

Provincie Batang je díky poloze v severní části Jávy příhodná pro uhelné energetické firmy. Elektrárny potřebují rychlý přístup k uhlí, které se k nim může dopravit po vodě. Zároveň spotřebují značné množství vody k chlazení technologických součástí a k výrobě páry, která pohání turbíny.

Během takových procesů vypustí fabrika do oceánu značné množství horké vody, která ovlivňuje místní ekosystém. Z komínů budou odcházet do ovzduší zplodiny plné toxických látek. Ve výsledku bude trpět nejen ovzduší, ale i další ekosystémy.

An aerial view of the protest carried out by Batang residents and the 5km fence that has blocked off their farm. The banner reads "Illegal".:. Letecký pohled na některá políčka obklopená vysokým plotem.

A provincie Batang rychle přijde o své další přírodní bohatství v podobě ryb a dalších mořských a suchozemských živočichů.

Podle výzkumu Harvardovy univerzity a zdejší pobočky Greenpeace způsobují současné indonéské uhelné elektrárny 7100 předčasných úmrtí ročně. Pokud by vláda zůstala u rozvoju uhelného energetického byznysu, mohl by počet mrtvých vzrůst na čtyřnásobek.

Thousands took to the streets in Jarkarta as part of the global Break Free protests. The marchers carried banners calling for Indonesia to reject coal in favour of clean renewable energy, and to honour the commitment made in the Paris Agreement last year to reduce the country's carbon emissions.:. Tisíce lidí se v jihovýchodní Asii zapojilo do Break Free akcí.

Lidé se ale nevzdávají. Nedávno v rámci akcí Break Free tucet specialistů z nevládních organizací včetně organizace Greenpeace vyvěsilo na nákladním jeřábu v západní Jávě banner požadující ukončení těžby uhlí a zastavení staveb dalších uhelných zdrojů energie. Zároveň se snažili překazit dodávku uhlí pro indonéskou elektrárnu Cirebon.

Podpořte energetiku bez uhlí a dalších fosilních zdrojů: www.greenpeace.cz/uhli

Autor: adr