Umělkyně a aktivistky Greenpeace vyšplhaly v Londýně na vrchol „Střepu“

Novinka - 11 července, 2013
Skupina umělkyň a aktivistek se včera ráno vyhnula strážím u paty mrakodrapu Shard (česky Střep) a vyšplhala na tuto nejvyšší budovu v západní Evropě. Poté, co lezkyně v sedm hodin večer dosáhly vrcholu ve výšce 310 metrů, vyvěsily zde vlajku s nápisem Save the Arctic (Zachraňme Arktidu).

Zachraňme Arktidu na mrakodrapu v Londýně

Mrakodrap Shard si vybraly proto, že ční nad třemi londýnskými kancelářemi Shellu, a to včetně ředitelství tohoto ropného gigantu na březích Temže. Shell vede ostatní ropné společnosti v honu za arktickou ropou a investuje miliardy do těžebního programu na Aljašce a v Rusku. Celosvětové hnutí milionů lidí se rozhodlo jej zastavit, ale Shell odmítá opustit své plány.

Dobrovolnice Greenpeace se na pouť na vrchol vydaly ve 4 hodiny ráno a tento vyčerpávající projekt trval dlouhých patnáct hodin. Vedoucí lezkyně šplhaly bez pomoci, ovšem byly připoutány bezpečnostními lany. Celou svou pouť živě vysílaly prostřednictvím kamer, které měly na helmách.

Zachraňme Arktidu na mrakodrapu v Londýně

Shell řídí své pobočky z hlavního ředitelství na březích Temže, z ředitelství pro Velkou Británii v budově Shell Mex  na ulici Strand a z desátého podlaží finančního centra Canary Wharf. Mrakodrap Shard je umístěn mezi všemi těmito třemi místy a byl navržen architektem Renzo Pianem, aby se podobal střípku ledu. Díky tomu se jednalo o ideální místo pro protestní akci na záchranu Arktidy.

Po výstupu na vrchol mrakodrapu všechny lezkyně zatkla police a v současné chvíli je drží ve vazbě. Před začátkem akce prohlásila jedna z lezkyň Victoria Henryová, 32 letá Kanaďanka žijící v Londýně: „Bude to skutečně těžké a nervy drásající pro nás všechny, ale uděláme všechno proto, aby se to podařilo. Miliony lidí vyzvaly Shell, aby odešel z Arktidy, ale on se tam stále snaží těžit. Až se dostaneme na vrchol, uvidíme pod sebou všechny tři kanceláře Shellu. Což znamená, že i oni uvidí nás. Možná pak přestanou ignorovat hnutí, které se valí proti nim.“

„Když jsem byla dítě, milovala jsem přírodopisné pořady lorda Attenborougha a když jsem viděla, jak někteří lidé ničí tato krásná a nedotčená místa, chtěla jsem prostě začít křičet. A o tom to také je. Vrcholoví manažeři Shellu přímo z oken svých kanceláří uvidí, jak odhodlaní v ochraně Arktidy jsme a co všechno jsme ochotní pro její záchranu podstoupit,“ dodává.

Zachraňme Arktidu na mrakodrapu v Londýně

Shell investoval 5 miliard dolarů do arktického těžebního programu, avšak po sérii zahanbujících nehod – včetně ztroskotání ropné plošiny a požáru těžební lodi – byl pro toto léto přinucen opustit své plány na těžbu ropy u pobřeží Aljašky.

Ovšem Shell se nevzdává a podepsal dohodu s Vladimírem Putinem a státním ropným gigantem Gazpromem, aby mohl těžit ropu v ruské části Arktidy. V oblasti, kde jsou zákony ohebné a nehody samozřejmostí.

Lezkyně pochází z Velké Británie, Kanady, Švédska, Polska, Holandska a Belgie. Greenpeace vede kampaň za vyhlášení severního pólu chráněnou oblastí bez přístupu průmyslových společností. Více než tři miliony lidí se již k tomuto hnutí přidaly na www.zachranmearktidu.cz