Uniklá ropa ničí Amazonii. Zamořeny dvě řeky

Novinka - 23 února, 2016
Z prasklin v ropovodu procházejícím peruánskou částí Amazonie unikly nejméně 3000 barelů surové ropy. Zamořeny jsou dvě místní řeky.

Zástupci státní těžební společnosti Petroperu informovali o ekologické katastrofě počátkem týdne. Podle úřadů byly ropou silně kontaminovány dvě řeky, na kterých závisí obživa místních obyvatel.

Zničené ropné potrubí dopravovalo denně 5000 - 6000 barelů surové ropy.

Ropa zamořila řeky Chiriaco a Morona na severozápadě země. Vodu z nich odebírali zástupci nejméně osmi domorodých komunit.

23. února 2016 Domorodí obyvatele Amazonie

Životní prostředí domorodých obyvatel Amazonie ničí olejářské firmy. Ilustrační foto.

Ekologickou havárii se úřadům zatím nedaří zvládnout z důvodu silných dešťů, které poškodily norné stěny zadržující ropu. Uvedl to představitel místních komunit Edwin Montenegro.

Podle agentury Reuters již lokální regulátor nakázal firmě Petroperu vyměnit poškozené části ropovodu a zlepšit dozor a správu nad státním majetkem.

"Je důležité říci, že úniky ropy nejsou ojedinělými případy. Podobné havárie se vyskytují jako důsledek poškozených částí ropovodu," uvedli zástupci regulátora.

Zastaralý ropovod

Peruánský ropovod pochází ze sedmdesátých let. Petroperu má nyní provést podrobný průzkum jeho celistvosti. Podle zástupců firmy si to vyžádá nejméně dva měsíce.

Ropa unikala do Amazonie letos již dvakrát - koncem ledna a počátkem února.

Statní moloch Petroperu má platit pokutu ve výši 17 milionů dolarů za předpokladu, že se potvrdí vliv kontaminovaného prostředí na domorodé obyvatele Amazonie.

Autor: adr