Unilever: Končíme s nákupem "závadného" palmového oleje

Novinka - 27 dubna, 2016
Nadnárodní producent Unilever, který patří mezi zakládající členy certifikační autority RSPO, zastavuje nákup palmového oleje od uskupení IOI Group. Firma podle obvinění ekologických organizací dlouhodobě devastuje životní prostředí.

Podobně učinili i další velcí světoví výrobci v čele s Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson nebo Procter & Gamble. Od palmoolejného giganta se následně odvracejí také firmy Kellogg, Mars, Hershey’s, Kellogg’s, SC Johnson, Yum Brands a Nestlé.

Přečtete si hodnocení známých společností, podle toho, jak dodržují environmentální standardy.

Remnant forest beside artificial drainage and recent plantation development in IOI's PT Bumi Sawit Sejahtera oil palm concession

:. Zbývající prales v blízkosti odvodňovacího systému a nedávno nově založené plantáže palem olejných ve správně firmy IOI.

"Obvinění proti IOI a odebrání certifikátu zásahem RSPO bereme extrémně vážně. Očekáváme nejvyšší standardy od všech našich dodavatelů a striktní dodržování našich závazků," sdělili zástupci Unileveru v tiskovém prohlášení.

„Odebráním certifikace se IOI dostala do přímého rozporu s naší politikou,“ poznamenali s tím, že k rozvázání obchodních smluv dojde v následujících třech měsících.

Firma doplnila, že souběžně s tím oslovila vedení IOI a příslušné nevládní organizace a další zúčastněné strany, aby spolupracovaly na tom, jak odebírat takový palmový olej, který splňuje nejvyšší sociální a environmentální normy.

Greenpeace activists protest in front of Johnson & Johnson headquarters in Prague, Czech Republic, with nearly half a million signatures asking the company to buy only responsible palm oil.

:. Protesty Greenpeace před centrálou Johnson & Johnson v Praze. Zástupci organizace se firmě snažili předat výzvu s 12 000 podpisy, které společnost žádají, aby nakupovala pouze takový palmový olej, který nepřispívá k devastaci indonéských pralesů.

"Jsme přesvědčeni, že se jedná o zásadní krok v transformaci vedoucí průmyslu," napsali zástupci firmy v tiskové zprávě. 

Jeden z největších producentů a obchodníků s palmovým olejem firma IOI Group díky rozhodnutí RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) na přelomu března a dubna přišla o certifikát, který je určitou známkou toho, že produkce takového oleje nepřispívá k devastaci pralesů.

IOI Group zásobuje (či přesněji řečeno zásobovala) palmovým olejem přes 300 společností, které svými produkty plní regály také tuzemských supermarketů.

Na diskutabilní počínání této firmy přitom zástupci Greenpeace International upozorňovali už v roce 2008. Společnost podle nich ničila přirozené prostředí a devastovala krajinu, která je původním domovem vzácných živočichů včetně orangutanů.

IOI Group devastovala indonéskou krajinu dlouhodobě. Loni v listopadu odkryli vyšetřovatelé Greenpeace požáry v místech koncesí této firmy na Borneu. Výrobce byl rovněž obviněn z porušování práv místních komunit a z vykořisťování a zneužívání pracovníků na malajských plantážích.

Autor: adr s přispěním Karolíny Kudynové