Úspěch! Asia Pulp & Paper přestane devastovat indonéské pralesy

Novinka - 5 února, 2013
Největší asijský výrobce papíru Asia Pulp & Paper (APP) přestane s okamžitou platností kácet zbývající indonéské pralesy. Společnost APP dnes představila svou novou „Politiku ochrany pralesa“, která, pokud bude opravdu naplněna, může předznamenat konec dlouhodobé devastaci deštného pralesa.

Přírodní rašelinný prales v chráněné oblasti Sungai Sembilang na jižní Sumatře

© Kemal Jufri / Greenpeace

Přimět APP k tomuto důležitému kroku stálo pořádnou dávku úsilí. Přes tři roky jsme tento koncern vyzývali, aby přestal vzácné oblasti devastovat. Během této doby se nám podařilo přesvědčit řadu firem – mj. Adidas, MontBlanc, Mattel nebo Tchibo – aby od firmy devastující indonéské pralesy přestaly odebírat papír. Toho bychom ale rozhodně nedosáhli bez lidí z celého světa, kteří pomohli přesvědčit desítky světoznámých značek, aby s APP ukončily smlouvu.

 

Ubývání zákazníků dostalo APP pod velký tlak. Jasně se ukázalo, že jednotlivé firmy mají v ruce klíč, jak ukončit celosvětové odlesňování, pokud ukončí své obchodní vztahy s výrobci, kteří způsobují devastaci pralesů. Společnost APP pochopila, že jen zvýšení rozpočtu na vylepšování image nestačí. Svůj vliv měl téměř určitě také závazek, který v roce 2011 představila sesterská společnost APP, firma Golden Agri Resources (GAR). S naplňováním svého slibu, že nebude odlesňovat, začala získávat zpět své zákazníky a napravila svou poškozenou reputaci.

Začátek proměny

Tygrů sumaterských zbývá ve volné přírodě necelých 400 kusů

© WWF

Dnešek byl pro pralesní kampaň Greenpeace a všechny, kteří se na ní podílejí, skutečně průlomový – koncern APP vyhlásil okamžité moratorium na další kácení pralesa a celou škálu opatření, která zastaví její účast na odlesňování.

 

V uplynulých měsících vedlo Greenpeace s APP intenzivní dialog, v němž se vyjasňovaly detaily závazku. Do podmínek byly mj. zahrnuty i velmi důležité rašelinné lesy, které jsou významné pro světové klima, protože rašelinná půda (mocná až 18 metrů) zadržuje obrovské množství uhlíku. Navíc chce APP přijmout opatření vedoucí k jinému způsobu obhospodařování již vykácených rašelinných lesů, který zajistí minimalizaci emisí skleníkových plynů. Prvním krokem je zákaz budování infrastruktury, jako jsou např. odvodňovací kanály. 

Úbytek populace orangutanů na ostrovech Sumatra a Borneo je způsoben devastací jejich přirozeného prostředí

© Oka Budhi / Greenpeace

Novou politiku ochrany pralesa, kterou APP přijalo, samozřejmě vítáme. Je skvělou zprávou pro ohrožené orangutany a poslední tygry sumaterské. Pouhé závazky ale pochopitelně nestačí. Budeme velmi bedlivě sledovat, jestli APP své sliby naplňuje.

 

Věříme, že se jedná o začátek proměny. Nesmíme však zapomínat, že jde o proměnu, která měla nastat již před mnoha roky. Faktem totiž zůstává, že za posledních několik let vykácela společnost APP každoročně desítky tisíc hektarů.

Kácení a odvodňování rašelinného pralesa v PT Asia Tani Persada. Skupina Sinar Mas s koncesí zahrnující orangutanní oblasti, je dodavatelem dřevní hmoty pro Asia Pulp & Paper (APP).

© Greenpeace / Ulet Ifansasti

 

APP je největším výrobcem papíru a celulózy v Asii a jedním z největších na světě. Z Indonésie a Číny vyváží do celého světa papír na obaly, časopisový, kopírovací či toaletní papír. Ve spádové oblasti jeho celulózek v Indonésii se nacházejí poslední útočiště tygra sumaterského, slona sumaterského a orangutana. Velké části těchto deštných pralesů APP v posledních letech vykácela a přeměnila v akátové plantáže.

Greenpeace se, prozatím, rozhodlo svou kampaň proti APP pozastavit. Budeme průběžně vyhodnocovat pokroky, které APP učiní, a v případě potřeby naše aktivity znovu obnovíme. Pokud APP dosáhne svých deklarovaných cílů, bude to opravdu významný milník v naší kampani za záchranu indonéských deštných pralesů. Vyšle to důležitý signál dalším firmám v papírenském průmyslu, jako je třeba společnost APRIL,  které jsme dnes napsali .

Teď závisí jen na APP, jestli dokáže převést sliby v činy. 

 

 

Podívejte se, jak probíhala kampaň proti APP v čase.