Arctic Sunrise: Už sto hodin nemáme kontakt se zajatými členy posádky

Novinka - 23 září, 2013
Pečorské moře, 23. září 2013/ Ruské autority už pátý den drží v zajetí 30 aktivistů Greenpeace. Od chvíle, kdy se ozbrojená ruská stráž ilegálně nalodila na palubu lodi Arctic Sunrise, nemáme s posádkou žádný kontakt. V tuto chvíli je to již více než 100 hodin!

Arctic Sunrise

Greenpeace International zásadně odmítá veškerá obvinění z terorismu, která ruské autority vznášejí. Vyšetřovací výbor Ruské federace v pátek oznámil, že oficiálně zvažuje obvinit aktivisty Greenpeace z pirátství. Pirátství je přitom definováno jako násilný čin proti lodím, konaný za soukromými účely – rozhodně jím není pokojný protest za ochranu životního prostředí.

 Aktivisté protestovali proti plánované těžbě v arktických vodách, která má začít již v prvním čtvrtletí příštího roku. Při protestu se snažili s bannery a lany vyšplhat na ropnou plošinu.

„Ruská pobřežní stráž ilegálně obsadila naši loď až den po našem protestu. Arctic Sunrise se navíc nacházel ve výlučné ekonomické zóně, kde je možnost volného pohybu. Vypadá to jako zpětný pokus o ospravedlnění celé akce a snaze zabránit ostudě. Proti těmto obviněním budeme bojovat a nadále požadujeme propuštění našich aktivistů ze zajetí," uvedl Jasper Teulings, hlavní právní poradce Greenpeace International.

 

 

Lidé po celém světě žádají ruské autority o propuštění všech třiceti členů posádky. Poslední zprávy od našich aktivistů jsme obdrželi ve čtvrtek ve formě postů na Twitteru, když se ozbrojená ruská pobřežní stráž ilegálně nalodila na Arctic Sunrise.

Protest v Arktidě

"I v Čechách jsme v pátek protestovali před ruskou ambasádou a požadovali jsme propuštění našich aktivistů. Přímo v Murmansku máme podpůrný tým složený z členů Greenpeace Rusko a Greenpeace International. Naši lidé budou spolupracovat s orgány na osvobození aktivistů a také poskytovat aktuální informace. Členové Greenpeace z celého světa dělají vše proto, aby toto nelegální zadržení co nejdříve skončilo,“ řekl ředitel Greenpeace Česká Republika David Murphy.

Také světové celebrity podpořily Greenpeace v požadavcích na propuštění zajatých aktivistů. Jsou mezi nimi i Ewan McGregor, Alejandro Sanz, Lily Cole, Lucy Lawless, Vivienne Westwood a Bianca Jagger.