V Amazonii hrozí polovině druhů stromů vyhynutí

Novinka - 3 února, 2016
Přibližně 8 000 druhů stromů, které rostou v amazonských deštných pralesech, čelí zániku. Vědci ale neskrývají opatrný optimismus - správný management oblasti může stromy zachránit.

Amazonii a její přírodní bohatství a rozmanitost se stále nedaří chránit tak, jak by potřebovala.

Alespoň takový názor zastávají vědci z 21 zemí, kteří se v uplynulých letech věnovali studiu druhů stromů rostoucích ve zdejších deštných pralesech.

3. února 2016 Ilegální těžba

Ilegální či nadměrná těžba poškozuje pralesní ekosystémy.

Soudí přitom, že bez dostatečné ochrany vymizí ze zemského povrchu 36 až 57 procent z odhadovaných 15 000 - 16 000 druhů dřevin.

"Na druhou stranu netvrdíme, že se situace v Amazonii náhle stává kritickou. Pouze přinášíme nový odhad toho, jak bude vypadat složení druhů stromů ovlivněných historicky rozsáhlým kácením," poznamenal vedoucí studie Nigel Pitman.

Podobné trendy, jako panují v Amazonii, se podle expertů dají vysledovat v celé tropické oblasti. Je tak pravděpodobné, že vyhynutím je ohrožena polovina ze 40 000 známých tropických druhů dřevin.

3. února 2016 Stopování stromů - pomáhají moderní technologie

Pro lid kmene Ka'apor v Brazílii není ochrana Amazonského deštného pralesa pouze o klimatické změně nebo o divokých zvířatech. Jde jim o vlastní přežití. „To v lese spočívá náš život. Bez lesa nejsme Ka'apor. Ka'apor znamená obyvatelé lesa, a proto musíme les bránit,“ vysvětluje náčelník této komunity.

Autoři mezinárodní studie jsou na druhou stranu poměrně optimističtí.

"V uplynulých dekádách byly v Amazonii zakládány rozsáhlé parky a posilována práva domorodých obyvatel," uvedl spoluautor studie Hans ter Steege.

"A naše studie ukazuje, že tyto oblasti a snahy mají obrovský přínos pro biodiversitu," dodal.

Pokud se podle vědců podaří účinně a vhodně tyto chráněné lokality spravovat, mají i ohrožené druhy velkou šanci přežít.

Značné nebezpečí však ekologové spatřují ve výstavbě nových přehrad, v zakládání nových dolů či výskytu masivních požárů a záplav kvůli globálnímu oteplování.

Autor: adr