V Horním Jiřetíně mohou slavit! Jinak ale moc důvodů k radosti není

Novinka - 19 října, 2015
Vláda dnes po 24 letech prolomila těžební limity. Sice jen o malý kus oproti území, které bylo původně ve hře, přesto je to špatný signál. Ale na všem se dá najít i něco dobrého - lidé v Horním Jiřetíně si mohou na dlouhou dobu oddechnout. A může nás také těšit, že v zemi zůstane přes 750 milionů tun uhlí, to znamená, že do ovzduší se neuvolní přes miliardu tun oxidu uhličitého.

"Horní Jiřetín se dnes podařilo zachránit. Lidé z Mariánských Radčic a Braňan dostali záruku, že velkolom Bílina se přiblíží k jejich domovům na 500 metrů, zatímco ministr Mládek navrhoval 330 a 170 metrů. Je to snad důvod k radosti? Pro místní lidi ano. Ale nám ostatním ministři poslali strašnou zprávu: když se to velkým firmám hodí, je vláda připravena porušit cokoliv, co v minulosti slíbila. Dnes jsme se rozloučili s jedním důležitým symbolem polistopadové éry. A to je špatně," řekl šéf energetické kampaně Greenpeace ČR, Jan Rovenský.

19. října 2015 Za zachování limitů demonstovaly stovky lidí

Limity částečně odolaly. Za jejich zachování demonstrovaly stovky lidí z občanských iniciativ, ekologických orgnaizací, ale hlavně obyvatélé ohrožených obcí. Vláda nakonec o limitech rozhodla. Důl ČSA se nebude rozšiřovat, protože by mu za oběť padlo město Horní Jiřetín. Na lomu Bílina však bylo prolomení schváleno: těžba se rozšíří, hranice, za níž se uhlí nebude smět těžit, byla stanovena na 500 metrů od lidských obydlí.

 

LIMITY ČÁSTEČNĚ ODOLALY. ZA JEJICH ZACHOVÁNÍ DEMONSTROVALY STOVKY LIDÍPondělního zasedání vlády v Ústí nad Labem se zú...

Posted by Greenpeace Česká republika on 19. říjen 2015

Limity těžby byly ustanoveny jako slib vlády celé české veřejnosti a zejména obyvatelům severních Čech, že životy a zdraví lidí jsou jednou za základních hodnot vznikajícího demokratického systému. Společně se modernizacemi v uhelném průmyslu měly za úkol zajistit čistější ovzduší. Dnes - v době, kdy lidstvo reálně stojí před hrozbou změn klimatu - potřebujeme limity těžby více, než kdy předtím.

 V Horním Jiřetíně mohou slavit! Jinak ale moc důvodů k radosti není Dobré je, že vláda alespoň při svém rozhodování zohlednila lidi žijící v oblasti. Důl ČSA se nebude rozšiřovat vůbec, protože by mu za oběť padlo město Horní Jiřetín. A alespoň tato vláda se k prolomení limitů na tomto velkolomu vracet nebude, výhledově to spíše vypadá, že pokud se podaří naplňovat cíle Státní energetické koncepce, zásoby uhlí by mohly být v budoucnu odepsány.

Jiná situace je na lomu Bílina, kde k prolomení limitů nakonec došlo. Na poslední chvíli ovšem prošel pozměňovací návrh ministra Jiřího Dienstbiera, který upravil hranice, za nimiž se uhlí nesmí těžit, na 500 metrů od lidských obydlí. To samo o sobě zmenší dobývací prostor. 

Z hlediska emisí skleníkových plynů je návrh, který vláda přijala, tím "nejlepším" řešením ze všech těch špatných možností, se kterými přišel ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. V celém areálu dolu Bílina se nachází 120 milionů tun uhlí. Ne všechno ale může být vytěženo, protože mapy těžařů se musí po dnešku ještě překreslit. To v konečném důsledku znamená, že v zemi zůstane hnědé uhlí, z něhož by se mohla uvolnit více než miliarda tun oxidu uhličitého.