Ekologové zděšeni. V konžském národním parku se má těžit ropa

Novinka - 25 ledna, 2016
V africkém nejstarším Národním parku Virunga, který leží na území Demokratické republiky Kongo, leží velké naleziště ropy. Zálusk si na ně dělá již 16 firem z celého světa.

Aktualizováno: 

Ugandská vláda přislíbila šestnácti společnostem možnost podílet se na těžbě ropy na 3000 čtverečných kilometrech zdejšího území.

Mezi společnosti, které jsou účastníky řízení, patří nechvalně známá nigerijská firma Oranto, která měla být zapojena do úplatkářského skandálu, Telconet - ruská firma se sídlem na Kajmanských ostrovech a RT Global Resources - ruský dealer zbraní.

V oblasti žije kolem 200 000 lidí, kteří se živí mimo jiné rybolovem. Jakýkoliv únik ropy do jezera Edward, ve kterém se má také těžit, může vyústit v katastrofu, která bude mít dopad na statisíce až miliony lidí.

Ekologové zaslali protest

Ekologické organizace včetně Greenpeace a zástupci veřejnosti ve druhé polovině ledna zaslali společnou žádost zástupcům Demokratické republiky Kongo a Ugandy.

Žádají o zákaz těžby ropy v srdci Národním parku Virunga a v jeho okolí.

Park je domovem druhého největšího primáta na světě, gorily horské, která se vyskytuje pouze na malé části horského území na pomezích hranic Konga, Ugandy a Rwandy.

V oblasti žije podle odborníků jen necelých devětset zástupců goril. Druh je kriticky ohrožený vyhynutím.

25. ledna 2016 Gorila horská

Kriticky ohrožený druh. Na snímku gorilí mládě ve věku přibližně jednoho roku.

Park je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Před více než dvaceti lety byl zapsán také na seznam světového dědictví z důvodu ohrožení následkem válečných konfliktů a vzrůstajícího počtu obyvatel žijících v okolí.

Konžský parlament již britské firmě dovolil provést seismické testy ve zdejším jezeru Edward. Ty potvrdily bohaté ropné zásoby.

"Těžba ropy v jezeře bude mít devastující následky na celý park, jeho zvířenu i jeho obyvatele," uvedl za ekologické organizace George Boden.

25. ledna 2016 Konžský prales

Pohled do útrob konžského pralesa.

Evropský parlament už vyzval k ukončení ropných průzkumů v celém regionu.

Autor: adr

Tags