VÍtězství: USA a Kanada budou chránit Arktidu před těžbou

Novinka - 21 prosince, 2016
Dnes máme velkou příležitost slavit. Prezident Barack Obama vyslyšel přání milionů lidí, kteří se postavili riskantní těžbě v Arktidě a vydal časově neomezený zákaz těžby ropy a zemního plynu v severních vodách. K pokrokovému opatření se přidala i Kanada.

“Na tuhle chvíli jsme čekali dlouho a je to dobrá zpráva především pro komunity, které žijí na pobřeží. Dnes prezident Obama udělal vše, co mohl, aby zastavil nesmyslnou těžbu v neporušené přírodě polárních oblastí,” uvedla k novému opatření tisková mluvčí Greenpeace USA Mary Sweeters.

:. Bývalý starosta Clyde River Jerry Natanine chce chránit velryby před těžbou v Arktidě.

I přesto, že se jedná o pozitivní zprávu, dnešní oznámení by mohlo jít v oblasti trvalé ochrany Arktidy ještě mnohem dále, a to především v Kanadě. Nové opatření sice ruší mnoho existujících licencí na ropný průzkum, přesto je zvláštní, že nebylo konzultování s přímo zasaženými Inuity a jinými domorodými komunitami. Navzdory dnešnímu rozhodnutí a odporu veřejnosti plánují těžební společnosti v honbě za novými zdroji ropy a zemního plynu ostřelovat příští léto dno Baffinova zálivu za použití seismických výbuchů. Jedná se o velice nešetrný proces vystřelování hlasitých zvukových explozí do dna oceánu.

Tento způsob hledání ropy ohrožuje nejen křehký arktický ekosystém, ale také život domorodých komunit, které jsou na místní biotop úzce navázané. S novým moratoriem, které Kanada schválila, dává průzkum mořského dna pomocí seismických výbuchů ještě menší smysl než kdykoliv předtím. Vláda by měla okamžitě zastavit veškerý průzkum ropy a zemního plynu v kanadské části Arktidy.

Není nejmenší důvod používat riskantní a kontroverzní seismické výzkumy v momentě, kdy kanadská vláda naznačuje, že podpora nových těžebních licencí je velice nepravděpodobná.

Podpořte zastavení seismických  výbuchů v Kanadě!