Váš šálek čaje - bez pesticidů

Novinka - 28 října, 2014
Praha/Dillí – Společnost Tata Global Beverages (TGB), která vyrábí mimo jiné čaje Tatley chce přejít na ekologičtější způsob pěstování čaje. Nejde přitom jen o "kosmetické" úpravy v podobě mírného snížení množství pesticidů. Společnost chce systém pěstování čaje úplně změnit a směřovat k oživení ekosystému – od ochrany půdy a rostlin, až po zvýšení biologické rozmanitosti.

Společnost TGB uvádí, že chce v této věci spojit síly Unileverem, výrobcem nám známějšího čaje Lipton.

Toto rozhodnutí přichází v pravý čas. Před několika týdny indická pobočka Greenpeace vydala zprávu ohledně množství pesticidů v čajích prodávaných v Indii. Její výsledky nebyly vůbec povzbudivé: čaje – mezi jinými právě také značek Tatley nebo Lipton – jsou kontaminovány pesticidy, které WHO (Světová zdravotnická organizace) klasifikuje jako středně až vysoce nebezpečné.

Tata Global Beverages není důležitým pěstitelem čaje jen v Indii, ale je také druhým největším producentem čaje na světě. To je také důvod, proč je její rozhodnutí věnovat pozornost ekologičtější výrobě tak důležitou zprávou. Zlepšení úrovně produktů výrobce takového formátu totiž může významně pozvednout laťku kvality čaje všude ve světě.

A jak firma ve svém prohlášení naznačila, nemusí to rozhodně skončit jen u čaje. Naopak - jejich prohlášení může být skvělou inspirací pro pěstitele dalších plodin a vést k tomu, že všechno, co se nám dostane na talíře (a do šálků), bude pěstováno ekologicky.