Z vedení Greenpeace odešel jihoafrický bojovník za svobodu, nahradí ho dvě ženy

Novinka - 5 února, 2016
O nejvyšší post v mezinárodní organizaci Greenpeace International se podělí dvě ženy. Bunny McDiarmid a Jennifer Morgan společně převezmou vedení Greenpeace 4. dubna.

Bunny strávila v Greenpeace již třicet let. Začínala jako aktivistka, členka lodní posádky a v poslední době působí jako výkonná ředitelka pobočky na Novém Zéálandě. Bunny byla na palubě téměř každé lodi Greenpeace.

Bunny McDiarmid and Jennifer Morgan. © GreenpeaceBunny McDiarmid (vlevo) a Jennifer Morgan

Jennifer se naopak pohybovala v nejvyšších kruzích světového dění. Jako ředitelka klimatického programu Institutu pro světové zdroje jednala s hlavami států a vrcholnými manažery.

Vedla velké týmy významných organizací, je aktivistkou za ochranu klimatu a neúnavnou inovátorkou. Působila mimo jiné také ve Světovém fondu na ochranu přírody.

Greenpeace je jako domov

Jennifer Morgan se narodila se v USA, žije v Německu a má magisterský titul z mezinárodních vztahů z American University. Jasně si vzpomíná na den, kdy ve studentském pokoji našla útlou knihu Boj o naději od Petry Kellyové, zakladatelky německé Strany zelených.

„Vím, že to zní sentimentálně, ale přijít do Greenpeace je jako příjít domů. Projezdila jsem celý svět, pohybovala jsem po boku vládních představitelů a ve světě velkých korporací. Greenpeace je blíž mým kořenům a ve své nezávislosti má neuvěřitelnou výhodu: politika odmítání vládních a korporátních příspěvků znamená, že není potřeba držet se zpátky, abychom někoho neurazili," dodala.

Škola života na lodi

Bunny McDiarmid se narodila na Novém Zélandu, kde studovala na Canterburské univerzitě.

V jednadvaceti letech se však ocitla na dřevěné lodi, na níž pod hladinou vyměňovala shnilé kusy dřeva, a se kterou měla vyjet na moře s komunitou dvanácti lidí.

„Neměla jsem žádné zkušenosti ani s tesařstvím, ani s plavbou na moři, a tohle byla práce, ve které mohla každá chyba skončit tragédií. Ale všichni mi důvěřovali, věřili, že to dokážu, a já jsem se tam a tehdy naučila, že můžete být víc, než co o vás říká nějaký kus papíru,“ řekla McDiarmid.

Pracovala také na palubě lodi Rainbow Warrior v roce 1985, kdy organizace Greenpeace evakuovala lidi z pacifického ostrova Rongelap, který byl po desetiletích testů jaderných zbraní kontaminován radiací.

Na loď Rainbow Warrior přitom francouzská tajná služba později téhož roku spáchala bombový atentát.

Společně fungovat umějí

Obě nové ředitelky se seznámily až nedávno. Zjistily ale, že jejich vize a styl vedení zaměřený na lidi a jejich potřeby jsou podobné a že mohou společně fungovat.

„Obě se snažíme budovat důvěru. Obě usilujeme o kulturu, která vzbuzuje respekt, ale zároveň poskytuje výzvy. Obě věříme, že lze vytvořit vysoce efektivní týmy využitím rozmanitosti myšlenek a přístupů,“ říká McDiarmid.

Témata