Vláda rozhodne o limitech těžby. Vyhlídky jsou v tuto chvíli strašidelné

Novinka - 15 října, 2015
V pondělí vláda definitivně rozhodne o prolomení či neprolomení těžebních limitů v severních Čechách. Rozhodnutí vlády přitom ovlivní životy tisíců lidí, kteří v případě prolomení limitů přijdou o své domovy, nebo budou žít desetiletí s rachotem těžebních rypadel za okny.

Co se může stát?

Podle původních plánů mělo ministerstvo průmyslu a obchodu navrhovat prolomení těžebních limitů na dole Bílina ve vzdálenosti 500 metrů od lidských příbytků a odložení rozhodnutí o velkolomu ČSA o pět let. Už toto řešení bylo nejen krajně neekologické, ale také neuctivé jak k lidem z Horního Jiřetína a Černic, tak k horníkům pracujícím pro Severní energetickou, protože podle něj měli dalších pět let žít v nejistotě.

Teď je ale všechno jinak a osudy desítek tisíc lidí v severních Čechách se mohou ocitnout v hrsti ministra průmyslu, který - když uzná za vhodné - prolomí limity tak nějak automaticky.

VYHRAJÍ UHLOBARONI, NEBO ZDRAVÍ OBYVATEL? NAPIŠTE POLITIKŮM, AŤ ZACHOVAJÍ LIMITY TĚŽBY!Padnou pro sever Čech těžební...

Posted by Greenpeace Česká republika on 15. říjen 2015

 

Jak k tomu došlo?

Ministerstvo navrhne v pondělí dva scénáře, které v sobě ukrývají háčky. Jedním z nich je rozhodnutí o ČSA nechat na později s tím, že ministr průmyslu a obchodu bude každý rok vyhodnocovat situaci. V případě, že podle jeho názoru bude hrozit nedostatek uhlí, vyvolá proces prolomení limitů kdykoli, kdy se mu zachce. Druhý návrh už s takovou koncentrací moci v rukou jednoho člověka nepočítá. Ministr má podle něj situaci monitorovat a v případě potřeby upozornit vládu na hrozící nedostatek uhlí. Oba návrhy ovšem shodně počítají s prolomením limitů na Bílině, kde se ovšem hrana lomu “zázračně” posunula ze zamýšlených 500 metrů na pouhých 330 od začátku Mariánských Radčic a ještě děsivějších 170 metrů od obce Braňany.

A co chceme my? Neprolamovat limity vůbec. Je to zbytečné, neekologické a zdraví škodlivé. Pokračování těžby bude mít devastující vliv na celý region. Podle Univerzity Karlovy by těžba za limity a následné spálení uhlí způsobilo škody ve výši 1,3 bilionů korun. To vše v situaci, kdy se podle naprosté většiny odborných podkladů jak české teplárenství, tak i energetika bez uhlí za limity obejde. Jediný, kdo z prolomení uhlí bude profitovat, jsou vlastníci těžebních společností.  

 

Nedovolte, aby lidé v Horním Jiřetíně a Černicích přišli o své domovy!

Zastavte ničení severních Čech kvůli ziskům několika uhlobaronů!

Pomozte Podkrušnohoří zbavit se uhelné závislosti!


Chcete ještě nějak pomoci? Vyjádřete svůj názor. Napište předsedovi vlády a ČSSD Bohuslavu Sobotkovi , předsedovi Hnutí ANO Andreji Babišovi a předsedovu KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi