Kauza OMV: Firma má finanční potíže, ukončí těžbu ropy v Arktidě?

Novinka - 4 února, 2016
Rakouská společnost OMV začala v lednu provádět ropné vrty jen 180 kilometrů od unikátní arktické rezervace Bear Island. Podle agentury Reuters má však firma finanční potíže. Spekuluje se, že by mohla těžbu v Arktidě vzdát.

Povolení k těžbě v lokalitě Hoop Oilfeld, která se nachází v norské části Barentsova moře - 315 kilometrů severně od Hammerfestu a 180 kilometrů jihovýchodně od rezervace Bear Island - obdržela společnosti OMV loni v prosinci.

Rezervace Bear Island je přitom domovem vůbec největších ptačích kolonií na severní polokouli. Žije zde rovněž mnoho zástupců ledních medvědů, velryby nevyjímaje.

Ekologové se obávají, že by při úniku ropy byla ohrožena mnohá zvířata i ojedinělá krajina.

Norské úřady ještě před Vánoci kontaktovala tamní pobočka Greenpeace se stížností proti takovým těžebním operacím. K protestu se připojili také rakouští ekologové.

4. února 2016 Protesty před OMV

Rakouská pobočka Greenpeace uspořádala před několika týdny protest před čerpací stanicí OMV, která těží ropu v Arktidě.

Počátkem roku, přesněji 11. ledna, zamítly norské úřady stížnosti Greenpeace proti těžbě a o den později byli již těžaři OMV usídleni v oblasti Hoop Oilfeld. Ve druhé polovině ledna OMV začala s ropnými vrty.

"Požadujeme, aby tato gigantická společnost ukázala, že je zodpovědná a ukončila arktickou těžbu," uvedl mluvčí rakouské pobočky Greenpeace Adam Pawloff.

Opustí OMV Barentsovo moře?

Nízké ceny ropy a celosvětový odklon od fosilních paliv však mohou OMV z polárních oblastí brzy vyhnat.

Podle agentury Reuters totiž firma koncem ledna oznámila ztráty ve výši 1,8 miliard eur.

Společnost ještě před třemi měsíci ve svých finančních plánech počítala s cenou surové ropy typu Brent na úrovni 55 dolarů za barel. Nyní se její cena pohybuje o 15 dolarů níže.

Finanční výsledky za minulé účetní období zveřejní firma v Londýně 18. února.

Zástupci OMV zde rovněž představí plány týkající se dalšího směrování společnosti, která se kvůli těžbě ropy v Arktidě dostala pod silný tlak veřejnosti.

Autor: adr