Vzkaz do Limy: je čas na změnu

Novinka - 9 prosince, 2014
Aktivisté Greenpeace vyjádřili u obrazců na planině Nazca v Peru jasnou zprávu - žádají budoucnost s obnovitelnými zdroji. Zpráva je určena (nejen) světovým lídrům na právě probíhající klimatické konferenci Organizace spojených národů v Limě.

Včera, těsně před úsvitem, rozvinulo 20 aktivistů Greenpeace ze sedmi zemí světa u obrazců na planině Nazca v Peru obrovská písmena s jasnou zprávou: „Je čas na změnu: budoucnost je spjatá s obnovitelnými zdroji“.

Tato zpráva míří na světové vůdce a ministry na probíhající klimatické konferenci Organizace spojených národů v Limě, kteří se nedokázali dohodnout na podstatných změnách v energetice. K rozhodnutí nebyli schopni dojít ani ve chvíli, kdy jsou země jako Filipíny bičovány gigantickým tajfunem, a platí tak daň za jejich nečinnost.

Výkonný ředitel Greenpeace Kumi Naidoo komentuje tuto situaci přímo z Filipín následovně:

„Zatímco zde na Filipínách dochází k největší evakuaci v dobách míru, aby lidé vyklidili cestu tajfunu Hagupit, ani celý týden debat v Limě neukázal dostatečný pokrok vpřed. Letošní rok je již třetí rok v řadě, kdy musí lidé z Filipín čelit projevům extrémního počasí, zatímco debatéři si sedí v pohodlí a nejsou schopni rozhodnout o rázné akci, která by vedla k řešení klimatických změn. V průběhu příštího týdne musí delegáti zpytovat své svědomí a najít v sobě dostatek energie, aby celý svět nasměřovali na cestu vedoucí k ukončení doby fosilních paliv a k budoucnosti s energií 100% z obnovitelných zdrojů. Lidé z Filipín si to zaslouží a nic menšího ani nečekají.“

Aktivisté Greenpeace z Brazílie, Argentiny, Chile, Španělska, Německa, Itálie a Rakouska rozvinuli zprávu, která byla vidět z nebe, aby uctili lid z planiny Nazca, jejichž starověké geoglyfy jsou jedním z historických významných objektů v Peru. Věří se, že jeden z důvodů, proč tyto jedinečné obrazce mizí, může být spojen s lokálními masivními klimatickými změnami. [1].  Klimatické změny způsobené spalováním ropy, uhlí a plynu ohrožují naši budoucnost.

„Společnosti a jednotlivci by neměli nadále těžit z ničení klimatu a z ohrožování komunit, jako se tomu děje na Filipínách. V roce 2015 by měly vlády v rámci svých klimatických závazků požadovat, aby zisk společností, které se podílí na znečišťování, byl použit na tolik potřebné investice do řešení tohoto problému,” dodal Naidoo, který je na Filipínách, aby přinesl svědectví o ničivém tajfunu a vyjádřil solidaritu s Filipínci.

Tajfun Hagupit je nejsilnější bouří, která letos na Filipíny udeřila. Z domovů vyhnala téměř 900 000 lidí. Za poslední tři roky je to již potřetí, co tajfun udeřil na Filipíny v průběhu klimatické konference Spojených národů. V roce 2012 to byl tajfun Pablo/Bopha a v roce 2013 Yolanda/Haiyan.

Vedoucí  klimatické kampaně Greenpeace Filipíny Jasper Inventor prohlásil:

„Každý rok trpí naši lidé nebezpečnými dopady klimatických změn. Pro země, jako jsou Filipíny, se jedná o otázku přežití. Nečinnost světových vůdců ohrožuje naši budoucnost. Právě teď je čas, abychom přiměli společnosti využívající fosilní paliva k zodpovědnosti za to, že používají naši atmosféru jako toaletu, a ujistili se, že všechny země, které stojí za největším uvolňováním emisí, se zaváží k ambiciózním cílům na redukci emisí skleníkových plynů. Právě teď je čas, aby Filipíny opustili uhlí.”

Někteří hlavní producenti emisí skleníkových plynů, jako je EU, USA a Čína, letos představili své plány, jak se vyrovnají s narůstajícími emisemi. Tyto plány však nebudou stačit, aby udržely vzestup teploty pod úrovní, která je považována za zvládnutelnou. Greenpeace nadále vyzývá státníky k odvážné akci a rychlému přestupu k 100% udržitelným zdrojům energie do roku 2050. Usilujeme o opuštění uhlí, ropy a plynu.

 

Videa a fotografie z protestu ke stažení

http://bit.ly/1ufhpQQ a zde: http://bit.ly/1zIGND8  

 Poznámky pro editory:

[1] http://ngm.nationalgeographic.com/2010/03/nasca/hall-text

http://popular-archaeology.com/issue/06052014/article/climate-change-prompted-migrations-in-ancient-peru-says-genetic-study