Vzpomínková akce na poslední plavbu lodi Rainbow Warrior, která byla potopena při bombovém útoku před 28 lety

Novinka - 9 července, 2013
Ve středu 10. července uplyne přesně 28 let od potopení lodi Greenpeace Rainbow Warrior (Duhový bojovník). Stalo se tak v novozélandském přístavu Auckland, když chtěli aktivisté Greenpeace vyplout k atolu Moruroa a protestovat proti francouzským jaderným testům v Tichomoří. Dvě bomby francouzské tajné služby však neukončily pouze pouť krásné lodi, sebraly také život pětatřicetiletému nizozemskému fotografu Greenpeace Fernandu Pereirovi.

Více o této zbytečné tragédii zjistíte v článcích Před 25 lety: bombardování lodi Rainbow Warrior a 20 let od pumového útoku na vlajkovou loď Greenpeace.

Rainbow Warrior (Duhový bojovník) byl potopen francouzskými tajnými agenty 10. července 1985. Při útoku zahynul fotograf Fernando Pereira.

Jméno Rainbow Warrior však žije dál a v současnosti brázdí oceány již třetí loď Greenpeace toho jména. Tato jedinečná a k přírodě šetrná loď byla vyrobena cíleně pro kampaně Greenpeace a všude po světě upozorňuje na nebezpečí, která hrozí našim oceánům i zemi. V současné chvíli například brázdí vody Jižní Koreje a upozorňuje na nebezpečí spojená s využíváním jaderných elektráren.

Výročí potopení Rainbow Warrior

Brněnská lokální skupina Greenpeace pořádá při příležitosti tohoto výročí promítání filmu Do the Math, který natočil zakladatel hnutí 350.org Bill McKibben.

V rámci tohoto vzpomínkového večera si budete moci popovídat s dobrovolníky Greenpeace nejen o oceánské kampani, ale o všem, co vás zajímá.

Promítání se bude konat v Pivnici na Sedmém schodu v Brně od 18 hodin.

Témata