Zachraňme indonéské pralesy. Hoří kvůli těžařským a zemědělským firmám

Novinka - 4 listopadu, 2015
Indonéské pralesy a rašeliniště ničí rozsáhlé požáry. Lidé se dusí pod závojem jedovatého kouře, který pokrývá většinu indonéského území.

Krajina Indonésie je desítky let pleněna nejrůznějšími společnostmi. Ty zde těží nerostné suroviny, nebo se věnují zemědělství.

Kromě toho jednotliví drobní farmáři používají techniky „slash and burn“ („přesunout se a vypálit“) k tomu, aby si vytvořili prostor pro novou sadbu.

:. Skupina dětí si hraje venku v prostředí, které je zahaleno jedovatým štiplavým kouřem. Smog každý rok zabíjí odhadem na 110 000 lidí žijích v jihovýchodní Asii. Mnoho obyvatel si stěžuje na problémy se srdcem, plícemi, postižené jsou také novorozené děti. FOTO: Ardiles Rante / Greenpeace

To vše vyúsťuje v tlustou vrstvu dýmu, která zahaluje i Singapur a Malajsii a kvůli které došlo k uzavření škol a letišť. Není potřeba říkat, že kvůli znečištění je vzduch takřka nedýchatelný.

Environmentální organizace včetně Greenpeace proto požadují zastavení destrukce pralesů a rašelinišť, které v Indonésii stravují četné požáry.

 

 

Území halí jedovatý dým

Většina Sumatry je v současnosti zahalena jedovatým kouřem, který se objevil v důsledku lesních požárů v její jižní části a ve středovýchodních a východních provinciích Riau a Jambi.

:. Kouř přikryl také domovy mnoha vzácných živočichů žijících na Borneu. FOTO: Ardiles Rante / Greenpeace

Na odlesněných pozemcích jsou zakládány plantáže, které jsou odvodněny kanály budovanými v rašeliništích. Odlesnění se provádí jednoduše – zapálením nežádoucího porostu.

Letos to ale v důsledku velkého sucha vede ke katastrofě.

Greenpeace vyzvala k nápravě situace

Nedávno se proto environmentální nevládní organizace včetně Greenpeace setkaly s indonéským prezidentem Joko Widodo, aby společně projednali řešení krize požárů pralesů a rašelinišť.

Podařilo se dosáhnout alespoň toho, že vláda již nebude udělovat žádná nová povolení na průmyslové využívání rašelinišť.

:. Rozsáhlé požáry stravují obří plochy. Z území mizí nejen starodávné památky, ale také ohrožení živočichové. FOTO: Ardiles Rante / Greenpeace

„Indonésie je kvůli požárům vyskytujícím se od Papuy po Sumatru ve stavu pohotovosti. Prezidentovo rozhodnutí bojovat s požáry pomocí ochrany lesů a rašelinišť a posílením zákonů je dobrý první krok,“ uvedl Longgena Ginting z Greenpeace.

Nyní podle něj musí zareagovat i společnosti produkující palmový olej a celulózu, jejichž desítky let trvající ničení pralesů a rašelinišť zavinilo současné požáry.

„Musejí hasit požáry, budovat bariéry proti ohni a zahrazovat odvodňovací kanály. Vše ostatní musí jít stranou až do té doby, než se podaří dostat současnou krizi pod kontrolu,“ dodal.

Ekologové: potřebujeme jasnou dohodu

Podle ekologů je nutné, aby vznikla jednomyslná dohoda o tom, že jakákoliv společnost ohrožující životy lidí kácením pralesů nebude moci prodávat své produkty na trhu.

„Společnosti, které ignorují varování a pokračují v ničení pralesů a rašelinišť, musí nést zodpovědnost za požáry a kouř pohlcující jihovýchodní Asii,“ míní Ginting.

Rozsah indonéského „pekla“ se jen velmi těžko odhaduje. Jedno je však jisté – rozsáhlé požáry nyní produkují více uhlíku než činí denní emise celé ekonomiky USA!

Oheň stravuje také četné archeologické památky a rovněž spaluje mnoho vyhunutím ohrožených živočichů, například orangutany, levharty, medvědy či slony a tygry.

Pomozte nám zachránit přírodní bohatství Indonésie. Podepište petici a přidejte se k lidem, kterým není záchrana světového dědictví lhostejná.