Zákony pro IOI neplatí. Dál devastuje pralesy

Novinka - 3 května, 2016
Výrobce a obchodník s palmovým olejem firma IOI Group nedodržuje podle zjištění Greenpeace zákony. IOI navíc čelí sankcím ze strany sdružení pro udržitelný palmový olej (RSPO). Zástupci firmy na to ale neberou ohled a pokračují v ničení indonéské přírody.

Počátkem dubna ztratila IOI nárok na certifikát autority RSPO (Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej). Ten je udělován společnostem, které vyrábějí takový palmový olej, který není příčinou ničení pralesů a rašelinišť. 

Obchodní smlouvy s IOI následně začali vypovídat velcí výrobci produktů obsahujících palmový olej - jmenovitě Unilever, Mars, Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson nebo Procter & Gamble.

3. května 2016 Koncese PTBSS

Upozornění na zákaz vstupu do pronajatého území za účelem pravděpodobného založení nové palmové plantáže v západní části Bornea v nájmu PTBSS.

Podle zjištění organizace Greenpeace, která počátkem dubna ve spolupráci s odborníky prováděla v Indonésii místní šetření, ale IOI stále pokračuje v drancování přírody. Například na pronajatém území PT Bumi Sawit Sejahtera (PTBSS) odvodňuje rašeliniště a zakládá plantáže palmy olejné.

Experti připomínají, že odvodnění daného území je prvním krokem k intenzivnímu zemědělství. S vysušováním se pojí i prudce stoupající riziko dalších požárů. Ty Indonésii loni sužovaly po řadu měsíců.

3. května 2016 Probíhající vysušování

Odvodňující kanál - jedna z možných hlavních příčin příštích požárů.

Zástupci Greenpeace upozorňují, že odvodňování půdy loni zakázal indonéský prezident Joko Widodo, který dokonce nařídil přehrazení stávajících odtoků. Zákázáno bylo rovněž zakládání nových plantáží na rašeliništích. Spálené oblasti měly být revitalizovány.

Firma IOI se tím neřídí. Podle získané fotodokumentace dokonce její pracovníci zanechávají na vypálených územích sazenice palem olejných k dalšímu zakládání plantáží.

3. května 2016 Sazenice

Sazenice palmy olejné připravené k výsadbě.

Indonéská pobočka Greenpeace nyní shromažďuje další důkazy o nelegální činnosti IOI včetně podrobných satelitních snímků a kompletního lokálního průzkumu. Dokumenty chtějí zástupci Greenpeace v co nejbližším termínu předat indonéské a singapurské vládě.

Autor: adr

Tags