Zatčení aktivistů usilujících o dodržování lesního práva je symbolem toho, co se děje v Indii

Novinka - 25 září, 2014
Bylo kolem půlnoci, když indická policie vytrhla ze spánku dva aktivisty Greenpeace Indie a zatkla je. Tato akce byla součástí sílících zátahů na protesty proti plánovanému uhelnému dolu v lese Mahan.

Zatčení je nejnovějším příkladem zastrašovací taktiky používané v Indii k potlačení neklidu, který byl vyvolán plány indického konglomerátu Essar přeměnit les Mahan na uhelný důl.

 Načasování zatčení nebylo zdaleka náhodné. Gram Sabha, vesnická rada místní komunity, měla mezi 16. a 22. srpnem hlasovat o výstavbě uhelného dolu plánované společnostmi Essar a Hindalco.

 

Policie také zabavila mobilní posilovač signálu a solární panely, které indická pobočka Greenpeace zřídila ve vesnici Amelia, aby mohla o novinkách z jednání vesnice informovat více než milion lidí, kteří podepsali petici proti uhelnému dolu.

 Podle indického lesního práva jsou úřady povinny získat od domorodých obyvatel společný souhlas k rozvoji průmyslu v lesích, což je případ i uhelného dolu společnosti Essar.

 

Rada vesnice sice v loňském roce dala dolu zelenou, ale většina podpisů na tomto usnesení byla zfalšována. V reakci na velký tlak veřejnosti a aktivní kampaň Greenpeace bylo naplánováno nové hlasování.

 Zdá se, že toto hlasování indické autority zneklidnilo.

 Před necelými dvěma měsíci byli v prostorách indické pobočky Greenpeace za poklidný protest proti navrhovanému dolu společností Essar a Hindalco zatčeni další čtyři aktivisté. 

Místní úřady se snaží zastrašovat lidi v zájmu velkých korporací. Zde to ale nekončí. 

V červnu pronikly na veřejnost dvě zprávy státní tajné služby, které obviňují indické Greenpeace z "negativního dopadu na hospodářský rozvoj" a prohlašují, že kampaně Greenpeace proti uhelné a jaderné energii a GMO plodinám jsou zcela proti rozvoji.

 To přimělo novou indickou vládu, s její mantrou ekonomického rozvoje za každou cenu, zpřísnit kontroly zahraničního financování Greenpeace Indie.

 Greenpeace naopak podporuje obnovitelné zdroje energie a právě zprovoznila solární mikro-síť ve vesnici Dharnai ve státě Bihár, která byla 30 let bez elektřiny.

 

Greenpeace Indie láká globální fondy k boji proti globálním klimatickým změnám, ale kvůli jejímu odmítavému postoji k těžbě uhlí a jaderným projektům se ji indické orgány snaží umlčet.

 Greenpeace bude i nadále stát za lidmi z lesa Mahan, domova pro více než 50 tisíc obyvatel, kteří získávají svůj udržitelný příjem sběrem a prodejem toho, co les během sezóny vyprodukuje. Těmto lidem hrozí nebezpečí ztráty jejich živobytí vinou uhelného dolu korporace Essar.

 

Tito vesničané se na protest proti dolu sdružili v MSS (Mahan Sangharsh Samiti, Organizace boje o Mahan) a Greenpeace jim je v této iniciativě již 3 roky oporou.

 Zjevně rozladěný Essar podal žalobu o 500 milionů rupií (asi 60 milionů eur), která má umlčet MSS a Greenpeace a v níž je vyžadován zákaz kritiky vůči projektu a společnosti samotné.

 Žaloby obhajující těžbu uhlí nepřispějí k řešení problému klimatických změn, a proto je nezbytné, aby devastační činnost uhelných společností, jako je Essar, byla zastavena.

 Indie a mezinárodní společenství mají pouze omezený čas ke snahám o udržení míry globálního oteplování pod hranicí 2 stupňů Celsia stanovenou OSN, a Greenpeace Indie odmítá být umlčováno. Jako třetí největší producent oxidu uhličitého na světě po Číně a USA má Indie i nadále šanci získat vůdčí pozici v revoluci ve využívání obnovitelné energie.

 Ještě je čas a Greenpeace vyzývá indického premiéra Narendra Modiho, aby vyslyšel náš hlas a přetvořil Indii v klimatického lídra 21. století. Doufejme, že bude naslouchat.

autor: Aaron Gray-Block