Zvířata z Afriky rychle mizí. Na vině je lov

Novinka - 10 února, 2016
Už více než 25 let nejsou zvířata v západní a centrální Africe lovena pouze pro obživu domorodců. Naopak jejich maso je daleko častěji vyváženo na stovky kilometrů vzdálené trhy.

Důsledkem vybíjení africké zvířeny ve velkém je viditelný pokles počtu zástupců mnoha různých populací.

Některé podle výzkumníků z evropské Goethe University Frankfurt dokonce zcela z přírody zmizely.

Tým odborníků se nyní usídlil v Konžské pánvi, která se řadí k předním centrům biologické rozmanitosti.

10. února 2016 Bushmeat

Lokální zvířena neslouží jen k obživě domorodců. Daleko častěji se prodává za účelem zisku na vzdálených trzích.

Vědci již na základě získaných poznatků vytvořili detailní mapu, která popisuje výskyt a pohyb zvěře v oblasti a mohou tak předpovídat tlaky lovců na lokální africkou zvířenu.

Ochránci přírody ve spolupráci s regionálními vládami se díky tomu mohou lépe starat o přežití vybraných druhů. Mapa poslouží také k lepšímu plánování regionálního rozvoje - jedním z cílů je udržet výstavbu nových cest mimo území obývané ohroženými druhy.

Mezi nejčastěji lovenou zvěř západní a centrální Afriky patří hlavně savci. Nástrahám pytláků ale neuniknou ani hadi či ptáci.

10. února 2016 Lokální zdroje obživy

Příklad obživy místních obyvatel - lesní zvířena.

Zvířata jsou často jediným levným a zatím ještě relativně dostupným zdrojem bílkovin pro místní obyvatele. Komercionalizace lovu ale dnes vede k takzvanému "syndromu prázdného lesa".

Vědci varují před dalšími důsledky vybíjení zvěře - například vybitím býložravců v určitým oblastech, kteří roznášeli ve výtrusech semena rostlin, je v dlouhodobějším termínu ohrožena existence samotných lesů.

Lovci v současností "čistí" od zvěře 39 procent území Konžské pánve, zjistili odborníci.

"Děje se tak v oblastech s hustou dopravní sítí, která se často dostává do blízkosti přírodních rezervací," podotkl Stefan Ziegler za Světový fond na ochranu přírody.

Autor: adr

Tags