Apple se zazelenal, Nokia se opět probila na čelo

Novinka - 27 června, 2007
Čtvrté vydání Greenpeace Průvodce zelenější elektronikou je k dispozici. Apple se díky prohlášení Steva Jobse „Greener Apple“ a slibu odstranit PVC a další chemikálie z výroby odlepil ode dna. Nokia je na špici díky tomu, že PVC již nepoužívá a splnila nebo dokonce překročila námi předložené požadavky, které mají za cíl snížit objem a toxicitu elektronického odpadu hromaděného v Asii a Africe.

Průvodce zelenější elektronikou

Průvodce zelenější elektronikou je nástrojem, který má přimět největší výrobce elektroniky, aby čelili problémům s elektronickým odpadem. Chceme po výrobcích, například to, aby převzali odpovědnost i za děti, které bez ochranných pomůcek zpracovávají tuny vyhozené elektroniky.

Byli jsme mile překvapeni, jak rychle mnohé společnosti zareagovaly na naší výzvu a začali soupeřit o titul nejzelenějšího výrobce. Je obzvláště potěšující vidět,  jak výkonní ředitelé jednotlivých firem otevřeně soutěží a vyzývají konkurenci, aby přijala opatření, která pomohou řešit problém s elektronickým odpadem.

Dell získal nejvyšší známky za informování o poměru recyklovaných výrobků k objemu prodeje před 7 lety a za silnou podporu celosvětového zpětného odběru starých výrobků své značky.

Podpora  principu předběžné opatrnosti a legislativy, která ukládá výrobcům odpovědnost i za vyhozené výrobky, přinesla společnosti Lenovo vysoké známky. V dubnovém průvodci získalo Lenovo vyšší známky za globální zpětný odběr. Ovšem náš průzkum implementace tohoto principu ukázal, že je zatím neúplná.
 
Lenovo ani Dell neposkytují své programy mimo státy, kde prodávají výrobky bez spolupráce s vnějšími distributory, a obě společnosti také neposkytují informace o zpětném odběru všude tam, kde by měly.

Sony-Ericsson a Samsung se zastavily na 3. a 4. příčce. V některých zemích mají omezený program recyklace. Jejich výkon v kategorii odstranění toxických látek je dobrý, ale nevyrovnaný.

Tento čtvrtletní průvodce ukázal, že 12 ze 14 hodnocených společností získalo více než 5 z 10 možných bodů, což ukazuje na zlepšení celého průmyslového sektoru v oblasti odstranění nebezpečných chemikálií a  odpadové politice.

Pád Sony, vzestup Apple

Poraženým v tomto soutěžním kole je bezesporu firma Sony, potácející se na samém chvostu startovního pole, společně s LGE. Ta byla penalizována za dvojí standardy odpadové politiky.

Apple byl v minulém vydání jednoznačně poslední, ale v tomto kole udělal největší pokrok a posunul se na desátou příčku. Především díky celosvětovému tlaku fanoušků této značky prostřednictvím kampaně Green my Apple.

Apple může navíc zaútočit i na společnosti, které jsou před ním, pokud se jeho tolik očekávaný iPhone stane prvním skutečně zelenějším výrobkem. 

„Společnosti mezi sebou viditelně soupeří, aby vyráběli zelenější produkty“, řekla Iza Kruszewska z Greenpeace International. “Poslední závazek Steva Jobse, že Apple odstraní nebezpečné chemikálie, ho posunul v žebříčku a  navíc teď přichází další výzva - iPhone, výrobek, který by měl naplnit očekávání spotřebitelů, aby se Apple stal environmentální lídrem, tak jak si to jeho fanoušci přejí."

Stále více společností poskytuje informace o výrobcích, které již neobsahují nejhorší chemikálie. Například Panasonic měl ji v březnu na trhu celou řadu výrobků neobsahujících  PVC, včetně DVD přehrávačů, záznamníků, domácích kin, videopřehrávačů. Nyní nabízí seznam všech svých výrobků, které neobsahují PVC. Mezitím i Nokia, Sony Ericsson a Motorola zavádějí na trh stále více modelů, které jsou rovněž vyrobeny bez použití PVC a bromovaných zpomalovačů hoření.

Průvodce zelenější elektronikou sestavovaný Greenpeace je názornou ukázkou toho, jak výrobci začínají přebírat odpovědnost za zpětný odběr a recyklaci výrobků vlastní značky, stále rozšiřují dobrovolné programy a poskytují zákazníkům informace o tom,  jak nakládat se starou spotřební elektronikou.  

Apple si v nejnovějším Průvodci zelenější elektronikou polepšil, avšak první místo znovu získala Nokia