Loď Arctic Sunrise bude v Mexickém zálivu dokumentovat skutečné dopady ropné katastrofy

Novinka - 22 července, 2010
22.7.2010 - Od výbuchu ropné plošiny Deepwater Horizon a jejího potopení v dubnu tohoto roku nejen, že společnost BP nevěnovala dostatečné prostředky na boj s ropnou skvrnou, ale navíc i zatajovala informace před americkou veřejností a odpírala přístup novinářům na zasažená místa. Naše loď Arctic Sunrise proto pluje do Mexického zálivu s cílem provést nezávislé vyhodnocení dopadů této ropné katastrofy. Věříme, že tím pomůžeme odhalit úplnou, nezkreslenou pravdu o rozsahu a povaze této ropné katastrofy jak Americe, tak celému světu.

Předností "Arctic Sunrise" je její vytrvalost - a pak také posádka, s níž dokázala dosáhnout již nesčetná vítězství.

Zprávy přicházející z Louisiany o tom, že dělníci čistící pobřeží a dokonce i místní policie pomáhají společnosti BP uplatňovat mediální blokádu, byly skoro stejně frustrující, jako pozorovat, jak téměř tři měsíce do Mexického zálivu neustále prýští ropa.

Společnost BP se snaží omezit přístup na zamořené pláže a k poškozeným pobřežním ekosystémům, protože čím více bude moci zamlčet pravdu o skutečném rozsahu způsobené škody, tím více může zmenšit svou povinnost za tyto škody později zaplatit.

Od samého počátku této ropné katastrofy mělo Greenpeace na místě pozemní tým, který neúnavně prozkoumával místní pláže a pobřežní ekosystémy, aby zjistil rozsah škod. Náš tým pořídil řadu fotografií a pravidelně aktualizoval informace prostřednictvím blogů, aby umožnil široké veřejnosti uvidět na vlastní oči, co BP v Mexickém zálivu provedla.

BP ovšem nyní omezuje přístup veřejnosti do oblasti víc než kdy předtím, a proto Greenpeace své úsilí zintenzivňuje. Do Mexického zálivu míří loď Greenpeace Arctic Sunrise, která podnikne tříměsíční expedici s cílem zdokumentovat skutečné dopady katastrofy způsobené společností BP na mořský život a unikátní ekosystémy. Tato výprava je důležitá zejména v této době, protože i když se BP snad konečně podařilo zastavit únik ropy,  vzniklá krize bude ještě po desetiletí pokračovat a ohrožovat  přírodu s cennými ekosystémy, ničit místní rybářský průmysl a ovlivňovat oceán. Je proto důležité, aby pozornost vůči této skutečně rozsáhlé katastrofě nepolevila, ať už ropa uniká, nebo ne.

Arctic Surnrise opustí přístav Tampa na Floridě během druhého srpnového týdne a během prvního měsíce, ještě než se dostane k zařízení na ústí vrtu, navštíví souostroví Florida Keys a národní park Dry Tortugas. Posádka na palubě Arctic Sunrise bude zkoumat všechno, planktonem na povrchu počínaje a korály na dně Mexického zálivu konče.

 

Arctic Sunrise je 50 metrů dlouhý ledoborec, jenž Greenpeace zakoupilo v roce 1995. Od té doby nenásilně protestoval proti lovu velryb v Jižním oceánu, dokumentoval změny klimatu a tání ledovců v Arktidě a byl první lodí, která obeplula ostrov Jamese Rosse u pobřeží Antarktidy, což bylo nemožné až do okamžiku, kdy se v důsledku tání rozlomila 200 metrů tlustá ledová kra, která spojovala ostrov s antarktickým kontinentem.

Během expedice bude Arctic Sunrise k dispozici nezávislým vědcům a výzkumníkům, kteří budou hledat ropou postižené mořské savce, želvy, ryby a mořské ptáky. Charles Messing a Jose Polez z floridské univerzity Nova Southeastern budou na palubě zkoumat houby, které filtrují velké množství vody a jsou vhodné k výzkumu subletálních účinků ropy a disperzantů. O dalších vědcích na palubě budeme informovat v následujících týdnech. 

Sledujte proto i nadále stránky Greenpeace, a zejména našich amerických kolegů z Greenpeace USA, kde budete mít možnost nacházet živé rozhovory s našimi kampaněry a s vědci přímo na palubě, videa a fotografie z Mexického zálivu a také interaktivní virtuální výpravu, jež vám umožní putovat s námi.

 

 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.