Drama na moři – aktivisté zabránili odplutí nebezpečné arktické ropné plošiny

Novinka - 22 dubna, 2011
Aktivisté Greenpeace dnes brzy ráno zabránili odplutí ropné plošiny Leiv Eiriksson, která směřuje z Turecka do Baffinova zálivu u Grónska, a žádají ochranu panenských arktických oblastí před nebezpečnými hlubokomořskými ropnými vrty. Je to jediná ropná plošina na světě, která by měla letos zahájit novou těžbu ropy v Arktidě.

Dnes ráno v 5:40 východoevropského času mezinárodní tým dobrovolníků Greenpeace z Dánska, Kanady, Polska, Německa, Slovenska, Švédska, Turecka a Velké Británie na rychlých nafukovacích člunech zastoupili cestu ropné plošině Leiv Eiriksson krátce poté, co opustila turecký přístav Besiktas nedaleko Istanbulu. Jedenáct aktivistů se postavilo obrovskému kolosu o hmotnosti 53 000 tun, aby zabránili jejímu postupu a připravili se na její dlouhodobé obsazení. Vybaveni jsou dostatečnými zásobami na několik dnů. Velmi zkušení a odhodlaní lezci se dostali na vrchol vrtné věže, kde rozvinuli transparent s požadavkem „Zastavte ničení Arktidy“.

„Ropná plošina Leiv Eiriksson provozovaná naftařskou společností Cairn Energy je nejnebezpečnější plošinou na světě, protože je jediná, která je určena k zahájení nového hlubokomořského vrtu v Arktidě. Představuje jasné nebezpečí pro netknutou arktickou přírodu,“ prohlásil Ben Ayliffe z Greenpeace přímo z místa akce.

Extrémní arktické podmínky znamenají, že Cairn Energy má jen velmi krátké obdbí, kdy může těžit ve svých čtyřech nových průzkumných ložiscích v hloubce zhruba 1500 metrů – v podobné hloubce, jako byla havarovaná a potopená plošina společnosti BP Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Teploty hluboko pod bodem mrazu, drsné počasí a velká vzdálenost této oblasti znamená, že jakákoli reakce na ropnou havárii je na hranici lidských možností a ropnou skvrnu by nebylo možné odstranit a oblast vyčistit.

Baffinův záliv je jednou z nejkřehčích přírodních oblastí na světě. Je domovem významných a vzácných druhů volně žijících živočichů, např. plejtváka obrovského, ledních medvědů, kolonií mořských ptáků a téměř celé světové populace narvala.

“Plošina Leiv Eiriksson je v čele nové arktické ropné horečky. Stále ještě můžeme změnit kurz a arktickou oblast chránit, ale pouze v případě, že dokážeme přimět otálející korporace, které znečišťují životní prostředí, a politiky, kteří je kryjí, aby přijali opatření k omezení nasí závislosti na ropě,“ pokračuje Ben Ayliffe.

„Máme možnost volby. Můžeme opustit věk ropy. Namísto trilionových investic do špinavé ropy a devastace životního prostředí můžeme investovat do zvyšování účinnosti vozidel a přicházet s novými, čistými energetickými technologiemi,“ doplnil Ayliffe.