Před 25 lety: bombardování lodi Rainbow Warrior

Novinka - 10 července, 2010
Před 25 lety, 10. července 1985, spáchala francouzská tajná služba atentát na vlajkovou loď Greenpeace Rainbow Warrior. Dvěma bombami potopila loď v novozélandském Aucklandu. S lodí Rainbow Warrior (anglicky Duhový bojovník) chtěli aktivisté Greenpeace plout k atolu Moruroa protestovat proti francouzským jaderným testům v Tichomoří. Francouzská vláda přikázala své tajné službě zajistit bezproblémové provedení testů. Agenti měli Rainbow Warrior „neutralizovat“. Avšak obětí bezohledného útoku se nestala pouze loď. Fernanda Pereiru, pětatřicetiletého otce dvou dětí a fotografa Greenpeace, stál útok francouzských agentů život.

Rainbow Warrior (Duhový bojovník) byl potopen francouzskými tajnými agenty 10. července 1985. Při útoku zahynul fotograf Fernando Pereira.

„Jedním z principů Greenpeace, jednou z věcí, která nás činí tak silnými a zvláštními, je skutečnost, že jsme nenásilní. Fernando nemusel zemřít. Nebyl pro nikoho žádnou hrozbou. Nikdy na něj nezapomeneme. Doufám, že generace aktivistů, kteří poplují na nové lodi, bude tak odhodlaná, tak výjimečná a nápaditá, jako byl on,“ řekl kapitán lodi Rainbow Warrior Pete Willcox, když v sobotu v polském Gdaňsku pokládal věnec pro Fernanda Pereiru. 

Willcox byl kapitánem Rainbow Warrior té noci, kdy byla loď bombardována, nadále pluje s Greenpeace a v Gdaňsku je proto, aby byl svědkem založení kýlu nového Duhového bojovníka. Greenpeace má totiž v plánu postavit novou plachetnici, která by nahradila současný, druhý Rainbow Warrior, a umožnila tak pokračování jeho poslání.

Smrtelná exploze

První bomba explodovala 10. července 1985 ve 23:38, kdy byla celá posádka v jídelně a oslavovala narozeniny jednoho ze členů. Vrchní inženýr Davy Edwards spěchal do strojovny, kde našel díru velikosti auta, jíž do lodi teklo. Kapitán vydal příkaz k opuštění lodi. Fernando Pereira zašel do své kabiny pro fotografické vybavení. Druhá bomba následovala krátce po té první právě v okamžiku, kdy posádka loď opouštěla. Z mola pak pozorovali, jak se loď potápí ke dnu. V dalším okamžiku následoval druhý šok – Fernando Pereira chyběl. Příštího dne pak policejní potápěči potvrdili nejhorší domněnky, když nalezli Fernandovu mrtvolu.  

Pojmenování útočníků 

Samozřejmě, že útočníci nebyli žádní guerilloví teroristé – jednali podle příkazů z Paříže. Z mnoha tajných agentů, kteří byli zapleteni do tohoto atentátu, byli odsouzeni jen dva. Z desetiletého trestu si však odseděli jen 8 měsíců a poté byli předáni do Francie, kde byli následně propuštěni, oslavováni jako hrdinové a vyznamenáni za zásluhy. Celkový seznam agentů stále není znám, avšak zahrnuje následující osoby: Dr. Xavier Maniguet, lodní poddůstojník Roland Verge, (alias Raymond Velche), poddůstojník Bartelo (alias Jean-Michel Berthelot), poddůstojník Gerald Andries (aliases Eric Audrenc, Eric Andreine), major Alain Mafart (alias Alain Turenge) a kapitán Dominique Prieur (alias Sophie Turenge).

 

 

 

Duhu nepotopíš

V době, kdy byl původní Rainbow Warrior bombardován, představovala jaderná válka největší noční můru a obavy z globálních změn klimatu byly na samém počátku. Dnes lidé chápou, že stovky tisíc lidí umírají v důsledku dopadů klimatických změn. Nový Rainbow Warrior proto bude hrát důležitou roli v kampani Greenpeace k odvrácení katastrofické změny klimatu.

Od roku 1978, kdy Rainbow Warrior poprvé napnul své plachty, byla tato loď ikonou nenásilných přímých akcí a světlem naděje pro miliony lidí po celém světě. Rainbow Warrior byl vždy v první linii, přinášel svědectví a protestoval proti poškozování životního prostředí. Víc jak kdy dřív potřebuje dnes svět naději, potřebuje akci a potřebuje Rainbow Warrior.

 

Přečtěte si také

Článek k 20. výročí potopení Duhového bojovníka

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.