Skandální odhalení: Ken se rozchází s Barbie kvůli násilí na tygrech!

Populární panenka je zabalena do deštného pralesa - TZ Greenpeace 20/2011

Novinka - 8 června, 2011
Barbie, nejznámější panenka světa, je zapletena do devastace deštného pralesa. Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace zveřejnila výsledky svého šetření: obaly pro panenku jsou vyráběny z dřeva pocházejícího z indonéských deštných pralesů, domova řady ohrožených druhů, např. tygra sumaterského, orangutanů nebo slona sumaterského.

Barbie, je konec!

Celosvětovou kampaň usilující o to, aby hračkářské firmy přestaly podporovat odlesňování v Indonésii, odstartovala včera akce v Los Angeles, kde je hlavní sídlo firmy Mattel, výrobce Barbie. Aktivisté Greenpeace vylezli na budovu Mattelu a vyvěsili obrovský transparent s nápisem: „Barbie, je konec! Nechodím s holkou, která podporuje kácení pralesů.

Podívejte se na fotografie z akce v LA!

Na video z akce se můžete podívat zde.

Formou parodie na proslulý „pár snů“ tak chce Greenpeace poukázat na závažný problém odlesňování světových pralesů a provázanosti světových značek s firmami, které bezohledně ničí vzácné biotopy a životní prostředí řady ohrožených druhů i místních obyvatel závisejících na pralese. Indonéský deštný prales je jedním z nejrychleji devastovaných na světě.  Indonéská vláda odhaduje, že každým rokem je vykáceno přes milion hektarů pralesa.

Video: Ken dává Barbie kopačky!

Barbie zabalená do deštného pralesa

Forenzní testy vláken prokázaly, že obaly panenky Barbie pocházejí právě z indonéských deštných pralesů. Obsáhlé pátrání Greenpeace pak prokázalo, že firma Mattel, spolu s dalšími předními výrobci hraček včetně firmy Disney, Hasbro nebo LEGO používají obaly vyrobené společností Asia Pulp and Paper (APP). APP byla v minulosti již několikrát usvědčena z devastace indonéských deštných pralesů kvůli výrobkům, jako jsou např. obaly.

„Barbie nesmí být balena do indonéského pralesa. Mattel musí přestat nakupovat obalový materiál od APP, nechvalně proslulého ničitele indonéských deštných pralesů, kterému byla již mnohokrát prokázána devastace indonéského deštného pralesa kvůli obalům, které nakonec stejně skončí v odpadkovém koši,“ uvedl Bustar Maitar, vedoucí kampaně Greenpeace za záchranu indonéských pralesů a dodal: „APP je pro indonéské pralesy zhoubou. Mattel a další hračkářské firmy jako Disney musí přijmout zodpovědnost a podpořit čistý, nízkouhlíkový rozvoj. Měly by okamžitě zrušit kontrakty s APP a místo toho podporovat odpovědné indonéské výrobce.“

Napiště šéfovi Mattelu!

Greenpeace spolu s kampaní spustilo i webovou stránku v několika jazykových verzích, z níž mohou lidé z celého světa poslat e-mail výkonnému řediteli Mattelu Robertu Eckertovi s žádostí, aby Mattel přestal ničit deštné pralesy kvůli obalům. K dispozici je i v češtině na

www.greenpeace.org/czech/barbie.

 

Podrobné informace o tom, co má Barbie společného s devastací indonéských deštných pralesů najdete zde.

Co bude dál???
Sledujte náš web a již brzy se to dozvíte! :)