Aktivisté Greenpeace z posádky lodi Esperanza obešli masivní ostrahu a vylezli na kontroverzní těžební plošinu společnosti Cairn Energy v Grónsku. Těžba byla zastavena.

Novinka - 31 srpna, 2010
AKTUALIZOVÁNO 2.9.2010: Aktivisté Greenpeace ukončili akci na ropné plošině v mrazivé bouři AKTUALIZOVÁNO 1.9.2010: 1.9.2010 – Cíle dosaženo, vrt zastaven! Baffin Bay, Grónsko, 31.8.2010 – Aktivisté Greenpeace obsadili ropnou plošinu Stena Don v arktických vodách poblíž Grónska.

Aktivista visí na těžební plošině v arktických vodách.

AKTUALIZOVÁNO 2.9.2010:

Aktivisté Greenpeace ukončili akci na ropné plošině v mrazivé bouři

2. září 2010, Baffin Bay, Grónsko – Po 40 hodinách na laně pod těžební plošinou Stena Don, kdy přiměli zaměstnance firmy Caim Energy zastavit práce na vrtu, donutilo drsné arktické počasí čtyři lezce Greenpeace ukončit nenásilnou přímou akci. Aktivisté vylezli na platformu, kde byli okamžitě zatčeni.

Před ukončením protestu jeden z aktivistů, Sim McKenna z USA, řekl přes satelitní telefon: „Zastavili jsme tuto plošinu na dva dny, ale nakonec nás dostalo arktické počasí. Poslední noc byla mrazivá a teď moře pod námí víří a vítr burácí. Je čas slézt, ale jsme hrdí, že jsme zpomalili tu šílenou arktickou ropnou horečku, i když o pouhých pár dnů.
Tato nádherná a zranitelná arktická oblast by byla v případě ropné skvrny naprosto zdecimována. Tající arktický led je zlověstnou připomínkou faktu, že musíme přestat spalovat ropu a místo toho investovat do čisté energie.

Nejsem si jist, co se stane teď, ale jakmile to bude možné, vrátíme se a budeme po celém světě požadovat ukončení závislosti na ropě. Lidé po celém světě by měli vyzvat své vlády, aby bojovaly se změnou klimatu, zakázaly nebezpečné hlubokomořské vrty a investovaly do čistých technologií, které budou chránit křehké životní prostředí celého světa  před hrabivými ropnými společnostmi, jako je Caim Energy.“

Sim McKenna se připojil k posádce lodi Esperanza, která plula z Londýna do Arktidy s cílem protestovat proti odhodlání ropného průmyslu vytěžit z mořské hlubiny zbytky ropy.  
Po devět dní byla Esperanza sledována dánskou válečnou 120ti metrovou lodí Thetis, komandy v rychlých člunech a flotilou policejních člunů. Ropná plošina byla donucena přestat vrtat, protože při jakémkoliv narušení 500 metrové bezpečnostní zóny kolem musí být podle předpisu zastavena. Na další plošině, kterou Cairn Energy provozuje o 150 m dál – Stena Forth – byla činnost kvůli protestu Greenpeace taktéž zastavena.

Cairn Energy minulý týden prohlásila, že plošina Stena Forth narazila na plyn a fima byla optimistická i co se týče ropy. Greenpeace doufá, že zastavením vrtných prací na dva dny, bude mít Caim Energy problém dodržet krátkou lhůtu, aby dokončila průzkum než vypukne zima a bude nutné hledání ropy v oblasti Grónska až do příštího roku odložit.
Posádka Esperanzy se sestává z Waldemara Wichmanna, kapitána z Argentiny, Annkatrin Schneiderové z Německa, Bena Stewarta a Leily Deenové z Velké Británie, Jona Burgwalda z Dánska, Victora Raska ze Švédska, Mateusze Emeschajmera z Polska, Tima Puohiniemiho z Finska, Danielle McCarthyové, druhého důstojníka z Austrálie, Mannase, hlavního inženýra z Holandska a Sima McKenna z USA.

AKTUALIZOVÁNO 1.9.2010:

Baffin Bay, Grónsko, 1. září 2010 – Cíle dosaženo, vrt zastaven!

Čtyři lezci Greenpeace strávili mrazivou noc ve stanech zavěšených na lanech pod ropnou plošinou v Severním ledovém oceánu, 193 km od pobřeží Grónska. Dnes ráno znovu vyzvali provozovatele plošiny Cairn Energy, aby zastavili ohrožování nedotčeného životního prostředí arktické oblasti riskantní hlubokomořskou těžbou. Od té doby, co lezci visí pod plošinou, v ochraných oděvech a s dostatkem proviantu, byla firma Cairn Energy donucena vrt uzavřít. Každý další den zvyšuje šanci, že Cairn Energy své pokusné vrty nebude moci ukončit než vypukne zima. Aktivisté Greenpeace proto v mrazivých teplotách skoro 193 km od grónského pobřeží vytrvávají.

Přímo ze svého stanoviště pod obrovskou plošinou americký aktivista Sim McKenna přes skype sdělil: „Cítím se dost nesvůj, když tady visím z té obrovské plošiny, pouhých několik metrů nad mrazivou arktickou vodou. Ale je na čase něco proti hlubokomořské těžbě ropy udělat, zejména zde, v nedotčených arktických vodách. Je na čase ukončit naši závislost na ropě! Go beyond oil!“ McKenna ví, o čem hovoří, jako dobrovolný pomocník ještě před několika týdny pomáhal při čištění pobřeží zamořeného ropnou katastrofou v Mexickém zálivu způsobenou společností BP.

31.8.2010 – Aktivisté Greenpeace obsadili ropnou plošinu Stena Don v arktických vodách poblíž Grónska.

Cílem této akce je zastavení pokusných vrtů v Arktidě a předejít možné „ropné horečce“ v této polární oblasti. Greenpeace požaduje zastavení hlubokomořských ropných vrtů a celosvětovou změnu energetické politiky směrem k energetické účinnosti a obnovitelným zdrojům. Stále častější ropné katastrofy jsou důkazem toho, že je čas opustit fosilní paliva a uskutečnit Energetickou [r]evoluci.

Dobré zprávy z ropné plošiny Stena Don: Aktivisté Greenpeace přestáli první mrazivou arktickou noc, čtveřice aktivistů drží pozici, riskantní ropný vrt je zastaven. Nyní vyhrožuje grónský bezpečnostní šéf, že lezce s nasazením policejních sil odstraní a bude je stíhat.

Toto vyjádření nepřišlo zdaleka neočekávaně. Ačkoli je grónská ekonomika z velké části nezávislá na Dánsku, doufá v oživení díky draze prodaným licencím na ropné vrty. V tomto smyslu také odsoudil Kuupik Kleist, grónský premiér, akci Greenpeace na ochranu Arktidy jako škodlivou pro tuzemský průmysl.

Loď Esperanza z flotily Greenpeace kotví již po deset dní u ropné plošiny Stena Don a poukazuje na riskantní pokusné vrty britské firmy Cairn Energy. 31. srpna se čtyřem aktivistům navzdory ostrému sledování dánského válečného námořnictva podařilo dostat se k plošině a vyšplhat na ni.

Arktická zima od října omezuje veškeré vrtné práce. Mrazivé teploty, tma a zmrzlé ledovcové masy by v případě nehody znemožnily jakékoli likvidační práce. Jak chce malá ropná firma Cairn Energy postupovat v případě možné ropné havárie je nejisté: dosud totiž těžila zemní plyn a ropu v Indii, Bangladéši, Nepálu a Tunisku, a má tedy dost málo zkušeností s hlubokomořskými a arktickými vrty. Od 1. července 2010 provádí Cairn Energy vrtné práce s licencí od grónské vlády. Britský podnik měl v roce 2009 příjem pouhých 234 milionů amerických dolarů – což je sotva dostatečné finanční zajištění pro případ nehody.

Greenpeace požaduje celosvětové zastavení nebezpečných hlubokomořských vrtů.

 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.