PRÁVĚ TEĎ: Akce na ropné plošině v ruské Arktidě!

Novinka - 24 srpna, 2012
AKTUALIZOVÁNO: Prirazlomnaja je obrovská ropná plošina ruské společnosti Gazprom, která se chystá zahájit těžbu ropy daleko na severu v Pečorském moři. A právě teď na ní visí šest aktivistů Greenpeace (mezi nimi i výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo), aby jí zabránili devastaci Arktidy.


V Arktidě jsou pro těžbu ropy jedny z nejextrémnějších a nejnepříznivějších podmínek na celé planetě. Místo, kde chce Gazprom těžit, je po téměř dvě třetiny roku pokryto tlustou vrstvou mořského ledu a teploty klesající až k -50°C zde nejsou výjimkou. Pečorské moře často bičují prudké bouře a během dlouhé arktické zimy se na několik měsíců ponoří do téměř úplné tmy.

Těžba ropy v ruské Arktidě má přitom již nyní na svědomí naprostou zkázu. V Republice Komi na severu Ruska uniká do přírody ročně 30 milionů barelů ropy. Ruský energetický gigant Gazprom se dle všeho chystá zahájit plně komerční těžbu počátkem příštího roku. Stala by se tak vůbec první firmou, která začne komerčně těžit ropu v arktických vodách. Minulý týden Greenpeace zjistilo, že plošina Gazpromu nemá platný oficiální havarijní plán pro případ úniku ropy. 

Sledujte aktualizace: 

 

 

Už jste přidali svůj hlas za ochranu Arktidy? Pokud ne, podepište se pod Arktický digitální svitek! 

Pomáhejte nám získat další Obránce Arktidy! Stáhněte si petici a oslovte své kamarády, známé či příbuzné!