Aktivistka Greenpeace překazila projev BP na významném setkání ropných společností

Přednesli jsme projev, který měl mít Tony Hayward...

Novinka - 23 června, 2010
Aktivistka Greenpeace překazila včera ráno klíčový projev společnosti BP při setkání zástupců ropného průmyslu v Londýně, protože – jak prohlásila – tato často kritizovaná společnost „není schopna říct pravdu“. Když ředitel BP Steve Westwell, zastupující v minulých dnech zesměšněného generálního ředitele společnosti Tonyho Haywarda, vyšel na pódium před Světový kongres národních ropných společností v pětihvězdičkovém Grange Hotelu, skočila mu matka tří dětí a aktivistka Greenpeace Emma Gibsonová do řeči.

Beyond Petroleum?

Řekla: „Vážení hosté, protože BP není schopna říct vám pravdu, řeknu vám to, co potřebujete vědět. Dámy a pánové, potřebujeme zrychlit pokrok a ukončit věk ropy. To znamená přestat platit nebezpečné projekty na získání obtížně dosažitelné ropy – jakou je hlubokomořská těžba či dehtové písky v Kanadě. Hlubokomořská těžba představuje taková nebezpečí, jako je ropná skvrna v Mexickém zálivu, dehtové písky znamenají kácení lesů a doslova usmažení půdy za účelem produkce ropy. Politici musí podpořit přechod na elektromobily, aby mohla naše auta  jezdit na čistou, obnovitelnou energii.“

Poté byla Emma odstraněna ochrankou.

Další aktivistka Greenpeace, Katie Swanová, se rovněž dostala na pódium s transparentem „PRYČ S ROPOU!“. Katie pochází ze státu Maine v USA, ale čtyři roky studovala v New Orleans na pobřeží Mexického zálivu.

Kromě těžby v hlubokém moři chce BP investovat miliardy do těžby z ropou nasycených zásob tzv. dehtových písků, které se nachází v kanadských tundrách. Tento proces by urychlil globální klimatické změny, protože pro získání dehtových písků z půdy je třeba velké množství energie. Uvádí se, že ekologický dopad těžby z dehtových písků by mohl být stejný, jako u současné ropné skvrny.

Prezentace společnosti, kterou vydal Tony Hayward v březnu tohoto roku, ukazuje, že v roce 2010 hodlá BP investovat do těžby ropy a plynu 19 miliard dolarů, zatímco do všech alternativních technologií dohromady méně než jednu miliardu, do čehož je zahrnuta větrná a solární energie a všechny ostatní čisté technologie i kontroverzní biopaliva.

Průmyslové země v současnosti platí každý rok ropným, plynovým a uhelným společnostem kolem sto miliard dolarů. Pokud by byla tato částka investována do čistých technologií, mohli bychom se závislosti na ropě zbavit mnohem rychleji. Na příštím summitu G20 budou vlády diskutovat o tom, jak a kdy tuto podporu špinavé energetiky zastaví.

Greenpeace požaduje:

* Ukončení těžby posledních kapek ropy z nejzazších koutů Země – zákaz používání nekonvenčních způsobů těžby, podmořskou těžbu, těžbu v arktických oblastech a těžbu z dehtových písků

* Zastavení finanční podpory ropných společností – z našich daní se nesmí platit ropné katastrofy a klimatické změny

* Osvobození naší ekonomiky od spotřeby ropy

* Vyjít vstříc budoucnosti – zrychlit pokrok a podporovat účelný design, elektromobily a čistou hi-tech energii

* Investovat do zítřka – všichni platíme ze svých daní velké ropné společnosti, a je čas zamyslet se nad tím, koho vlastně financujeme. Namísto investic do riskantní ropy chceme raději budoucnost našich peněz i naší planety zajistit čistou energií.

Videozáznam z akce můžete zhlédnout zde. 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.