Elekrárna Prunéřov - ČEZ lobbuje za zastaralou technologii, závěrečné stanovisko EIA opět odloženo

Novinka - 29 ledna, 2010
ČEZ chce při plánované přestavbě elektrárny v Prunéřově ušetřit na zdraví Severočechů i ochraně klimatu. Greenpeace a Ekologický právní servis už rok předkládají odborné podklady prokazující, že ČEZem vybraná technologie je zastaralá, neúčinná a nesplňuje minimální požadavky evropských ani českých norem. Její použití by vedlo ve srovnání s tzv. nejlepší dostupnou technologií k vyšším emisím CO2 o půl miliónu tun ročně.

Prunéřov vypouští do ovzduší nejvíce CO2 v České republice.

Ministerstvo životního prostředí v úterý opět odložilo vydání závěrečného stanoviska ve věci rekonstrukce prunéřovské elektrárny. Ministr Jan Dusík chce předložit záměr k mezinárodnímu posouzení. To však může narazit na stejné potíže, kterými trpělo dosavadní posuzování.

"Ministr výslovně potvrdil, že ČEZ odmítá poskytovat českým úřadům informace potřebné k posouzení projektu. Pochybujeme ovšem, že je ČEZ bude ochoten tím spíše dodat zahraniční konzultační firmě", řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace a dodal: "Bez doplnění konkrétních tvrdých čísel o návratnosti projektu jsou přitom argumenty ČEZu věrohodné a přezkoumatelné asi stejně jako pohádka o Šípkové Růžence."

ČEZ umístění nejlepší dostupné technologie (BAT) v Prunéřově odmítá mimo jiné i z ekonomických důvodů. Chce tak zjevně ušetřit na zdraví Severočechů, přitom ale nejspíš ani neví kolik. Představitelé firmy totiž vyčíslují rozdíl při použití BAT pokaždé jinak - jednou na 5 miliard, podruhé na 10 miliard, potřetí pak tvrdí, že žádnou ekonomickou analýzu nemají.

Greenpeace a Ekologický právní servis jsou znepokojeni aktuálními výroky předsedy vlády Jana Fischera a zástupců tripartity, které by mohly být pochopeny jako snaha politicky ovlivnit výsledky procesu EIA, který by měl být ze zákona čistě odborný. Podpora odborů pro projekt polovičaté modernizace elektrárny je přitom stěží pochopitelná: Elektrárně s vyšší účinností a nižším instalovaným výkonem by vydrželo uhlí na delší dobu, takže odboráři fakticky pomáhají ČEZu prosadit projekt, který by je ve srovnání s BAT připravil o práci o pět let dříve.

Greenpeace a EPS  doufají, že ministr Dusík bude rozhodovat na základě věcných argumentů, požadavků zákona a v zájmu ochrany životního  prostředí a zdraví obyvatel, a že tlaku ČEZ a jeho politických přátel nepodlehne.

www.pohodacez.cz

Stránky kampaně Pohoda ČEZ - včerejší technologie již dnes