Přidejte se ke skupině "Chceme, aby facebook používal 100 % obnovitelné energie"

Novinka - 1 března, 2010
Facebook nedávno oznámil, že v americkém Oregonu zbuduje obrovské datové centrum, využívající údajně nejnovější, energeticky vysoce účinné servery, které budou sloužit stovkám milionů uživatelů této téměř návykové sociální sítě. Společnost ovšem plánuje napájet toto zařízení elektřinou, vyrobenou z uhlí – nejšpinavějšího zdroje energie přispívajícího ke změně klimatu.

Přidejte se ke skupině "Chceme, aby facebook používal 100 % obnovitelné energie"

"Facebook by měl fungovat na stoprocentně obnovitelné energii!" Tento jasný požadavek se před týdnem začal po Facebooku šířit prostřednictvím skupiny „Chceme, aby facebook používal 100 % obnovitelné energie", která má v současnosti již přes 20.000 členů a bude se rozrůstat tak dlouho, dokud společnost neoznámí, že se hodlá spoléhat jen na čisté zdroje.

Čas na změnu zatím je, protože nové datové centrum nebude postaveno dřív, než v roce 2011. A uživatelé Facebooku již v minulosti dokázali politiku společnosti, která tuto sociální síť provozuje, změnit - například, když nahlas mluvili o zachování soukromí a dalších změnách týkajících se jejich profilových stránek. 

Jak souvisí Facebook s uhlím?

PacifiCorp je energetická společnost, které se Facebook rozhodl svěřit zásobování své nové serverovny v Prineville v americkém Oregonu. Podle stránek PacifiCorp pochází více než 83% elektřiny, kterou vyrobí, z uhlí, geotermálních zdrojů a zemního plynu.

Facebook však uvádí, že nová budova a veškeré její technologie budou nejmodernější a energeticky účinné.  Šetřit energií se vyplatí a je dobré i pro životní prostředí. Avšak datová centra zatím stále využívají obrovské množství energie na provoz počítačů, záložních systémů a chladících zařízení. Pokud bude datové centrum Facebooku využívat fosilní paliva, významně tím přispěje ke změně klimatu.

Pryč s uhlím, podpořte energetickou revoluci!

Kromě toho, že váš profil nepojede na energii z uhlí, může Facebook jako velký spotřebitel elektřiny hrát významnou roli tím, že využije svého vlivu a bude požadovat opatření zvyšující poptávku po obnovitelné elektřině, a k  brouzdání po internetu tak budeme moci  všichni využívat obnovitelnou energii – a nikoli uhlí.

Facebook by se měl co nejdříve zavázat k tomu, že přestane využívat uhlí a zvolí pro své serverovny obnovitelnou energii. A nejen to, aby se stal Facebook klimatickým lídrem, měl by se zasadit o silnou politiku čisté energie a ochrany klimatu jak v USA, tak na celém světě.
Datová centra jsou velkým spotřebitelem elektřiny. Už je to nějaký pátek, co byl serverem Facebooku jeden malý počítač jeho zakladatele na pokoji koleje Harvardské univerzity. S rostoucí popularitou stránek facebook.com je ovšem potřeba čím dál více serverů.

Společnosti, které napájejí svá datová centra energií ze spáleného uhlí  podporují největší zdroj člověkem vyprodukovaných emisí CO2. Naši aktivisté budou pokračovat v protestech proti uhelným elektrárnám. Avšak k uskutečnění energetické revoluce je nezbytné i to, aby společnosti jako Facebook přešly na obnovitelné zdroje, snížily poptávku po uhlí a investovaly do naší zelené budoucnosti.

Jste na facebooku? Podpořte skupinu!

"Chceme, aby facebook používal 100 % obnovitelné energie"