Chomutovský dopravní podnik cenzuruje informační kampaně neziskových organizací.

Novinka - 9 září, 2009
Ing. Jiří Melničuk, generální ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova, zakázal, aby mohly neziskové organizace využít reklamní prostor na chomutovských autobusech a trolejbusech pro své dvě probíhající veřejné kampaně. Jako jediný důvod dopravní podnik uvedl, že prostor pro podobný typ reklamy „neprojímá“, protože „prezentuje názor jedné strany.“ Ivana Řápková (ODS), primátorka města Chomutova, které dopravní podnik vlastní a kontroluje, se ze zástupci postižených organizací odmítla setkat.

Jeden z plakátů, který chomutovský dopravní podnik odmítl umístit na svých autobusech a trolejbusech.

Dopravní podnik tak zasáhl do dvou probíhajících informačních kampaní neziskových organizací: „Žít nebo těžit?“, jejímž cílem je zrušení dobývacích prostorů zasahujících území měst a obcí, především severočeského Horního Jiřetína, a „Pohoda ČEZ - včerejší technologie již dnes“, která prosazuje zvýšení účinnosti elektrárny Prunéřov II. s využitím tzv. nejlepší dostupné technologie, nebo její úplné uzavření.

V obou případech přitom dopravní podnik s umístěním reklamy původně souhlasil. Plakátky „Žít nebo těžit?“ se dokonce do vozů MHD dostaly (a stále zde patrně jsou); ředitel Melničuk zakázal teprve výlep reklamních fólií na vnější části vozidel. Učinil tak až poté, co sdružení Kořeny na základě předběžné domluvy s pracovnicí dopravních podniků samolepicí fólie nechalo vyrobit.


"Každá reklama z povahy věci prezentuje jen názor jedné strany. Podle dopravního podniku bychom asi měli na našich plakátech dát prostor ČEZu, aby se mohl ohradit proti našemu názoru, který je přitom shodný s postojem Ministerstva životního prostředí. To také požaduje vyšší účinnost elektrárny Prunéřov II při její modernizaci," uvádí právník Ekologického právního servisu Jiří Nezhyba.


Jan Rovenský z Greenpeace doplnil: „Je jasné, že jednostranná reklama není to, co dopravním podnikům ve skutečnosti vadí, stačí si prohlédnout libovolný chomutovský městský autobus. O skutečných motivech nám tak nezbývá než spekulovat. Na potlačení našich kampaní mají přirozený zájem nejsilnější hráči v regionu: důlní společnosti, ČEZ, i obě největší politické strany. Kdo konkrétné ale v tomhle případě zatahal za pomyslné nitky, nevíme.“

Tisková zpráva

 

Témata