Osud chráněného území v severozápadní části Ruska je v rukou spotřebitelů

Novinka - 9 března, 2017
Organizace Greenpeace vydala novou studii o tom, že velké evropské a americké firmy jsou spojeny s těžařskými společnostmi, které rozšiřují své aktivity do jednoho z největších nedotčených území boreálního lesa v Archangelské oblasti na severozápadě Ruska.

Studie s názvem “Tajga v hledáčku: Jak průmyslem deklarované “udržitelné lesnictví” v Rusku ničí Velký severský les” ukazuje, že tři čtvrtiny navrhované rezervace Dvinsky je licencemi rozděleno mezi tři velké těžařské společnosti. Studie zmiňuje i jména místních firem, které nakupují dřevo z pil spojených s těmito velkými těžařskými společnostmi.

Společnosti zmíněné v této studii, jako například švédská Arctic Paper, SCA, papírenský kolos Stora Enso a irská Smurfit Kappa mají jedinečnou možnost podílet se na záchraně dosud nedotčené části boreálního lesa. V návaznosti firmy jako Auchan, Nestlé, PepsiCo a McDonald’s - také zmíněné v této studii - mohou ovlivnit své dodavatele a tím pádem podpořit ochranu pralesa Dvinsky.

V roce 2011 místní autority naplánovaly vznik rezervace Dvinsky. Tato oblast v severozápadní části Ruska je kriticky důležitá pro přežití mnoha ohrožených druhů zvířat. Plánovaná rezervace zahrnovala téměř dvě třetiny největšího nedotčeného boreálního lesa s rozlohou 835 000 hektarů.

“Od roku 2000 bylo v pralese Dvinsky vykáceno již 300 000 hektarů nedotčeného boreálního lesa. Tento nesmírně vzácný a krásný les ztrácíme pouze proto, abychom z něj vyrobili kapesníček, nebo obalový materiál a tyto výrobky pak ještě přepravovali do všech koutů světa,” říká Anton Beneslavsky, vedoucí lesní kampaně Greenpeace Rusko.

Mezi roky 2000 a 2013 byla míra odlesňování nedotčeného boreálního lesa přibližně 2,5 milionu hektarů za rok. Rusko stojí přibližně za polovinou této plochy. Těžba pokračuje i přesto, že se Rusko zavázalo dodržovat mezinárodní Úmluvu o biologické rozmanitosti. Pátým bodem této úmluvy je snížit do roku 2020 míru odlesňování primárních lesů a velmi biologicky cenných území na padesát procent.  

“Rusko vyhlásilo rok 2017 rokem chráněných území. Je to již mnoho let, co byl místními autoritami prales Dvisky poprvé navržen jako chráněné území.” říká Beneslavsky. “Pokud to vláda letos myslí s vyhlašováním chráněných území vážně, měla by bez dalšího otálení začít jednat o konkrétních krocích. Na vyčkávání není čas.”

Greenpeace vyzvalo společnosti uvedené ve studii, aby se připojily k aktivitám  vedoucím k záchraně tohoto unikátního lesa a dalších částí “ Velkého severského lesa”. Po společnostech požadujeme ukončení spolupráce se všemi firmami, které svým působením ničí tento cenný ekosystém.