Čtvrtstoletí po havárii Exxon Valdez je zasažená oblast stále znečištěná ropou!

Novinka - 24 března, 2014
Je to už 25 let, co u pobřeží Aljašky, v úžině Prince Williama, havaroval tanker Exxon Valdez. Pár minut po půlnoci, 25. března 1989, najel tři roky starý tanker na útes a z nákladního prostoru začala okamžitě unikat ropa. V následujících dnech se do ledové vody dostalo 11 milionů barelů ropy.

Ropou znečištěná alka
Ropou znečištěná alka po havárii Exxon Valdez

Následky havárie byly katastrofální. Zahynulo ohromné množství živočichů, ropa znečistila více než 2 000 kilometrů pobřeží. 30 tisíc místních rybářů přišlo o živobytí.

Likvidace znečištění po havárii Exxon Valdez
Likvidace havárie Exxon Valdez

Společnost Exxon za likvidaci havárie zaplatila v následujících čtyřech letech 2 miliardy dolarů a zaměstnala 10 000 lidí, kteří se pokoušeli zasažené pobřeží vyčistit. Podařilo se to u méně než desetiny a i dnes, po celém čtvrtstoletí, jsou břehy úžiny stále znečištěné ropou. Některé živočišné populace se dosud neobnovily.

Mládě vydry zahynulé po ropné havárii Exxon Valdez
Mládě vydry zahynulé po ropné havárii Exxon Valdez

Federální soud na Aljašce v roce 1994 nařídil, aby majitel lodi, ropný koncern Exxon Mobil, zaplatil za škody z havárie pět miliard dolarů. Částka byla několikrát snížena

Firma Exxon Mobil se teď pouští do riskantního projektu na těžbu ropy v Arktidě.

 

Přitom těžby ropy v této křehké, ale drsné části světa je extrémně riskantní. Havárie tady je téměř jistá a prostředky, jak ji odklidit, naprosto minimální. Jediné, co proti takovéto katastrofě lze dělat, je prevence – nechat Arktidu být a ropu tady vůbec netěžit.

Už více než pět milionů lidí z celého světa se podepsalo pod výzvu Zachraňme Arktidu.

Chceme vytvořit světovou rezervaci kolem severního pólu a zakázat těžbu ropy a průmyslový rybolov ve vodách Arktidy.

Přidejte se i vy a zasaďte se s námi o záchranu této nádherné části naší Země.