Revolta figurín: Pošlete Zaru na DETOX!

Novinka - 24 listopadu, 2012
"Nebezpečné látky v oblečení, které máme každý den na sobě? To snad ne? Odkud se tam vzaly? Tak dost! Je načase to změnit! ZARA se musí přidat k DETOXu!," řekly si figuríny z výloh módní značky a zahájily revoltu.

Oživlé figuríny vyrazily z výloh před svůj domovský obchod ZARA a vyzvaly svou značku k DETOXu! Ke vzpouře dnes došlo nejen v pražské Zaře, revolta se konala po celé zeměkouli.  v V 80 světových městech se k dnešní akci přidalo přes 700 dobrovolníků Greenpeace. 

24. listopadu 2012 Revolta figurín: "Pošlete Zaru na DETOX!"

  

Důvod k akci? V nezávislé laboratoři jsme nechali otestovat výrobky od 20 značek. A zjistili jsme, že oděvní průmysl dělá ze svých zákazníků nechtěné spolupachatele toxického zamoření vod. Výsledky analýz jsme toto úterý zveřejnili ve studii "Toxické nitky"

Je čas na DETOX!

V asijských textilních továrnách, kde se vyrábí většina oděvů (nejen) světových značek, se totiž používají chemické sloučeniny (nonylfenolethoxyláty), které pak zamořují vodní toky po celém světě. Když se tyto chemikálie uvolní do prostředí (buď přímo při výrobě, nebo později při praní), mohou se rozkládat na ještě nebezpečnější látky, které například narušují funkci hormonů či způsobují rakovinu.

Například ve výrobcích značky ZARA  – největšího prodejce módního oblečení – byly nalezeny jak tyto chemikálie, tak i rakovinotvorné látky z barviv. Pokud nějaká firma ročně vyrobí 850 milionů kusů oblečení, jako právě ZARA, má to obrovský vliv na životní prostředí i na lidi, kteří používají vodu ze zamořených řek pro svou obživu a k pití. 

Uplynuly čtyři dny a k požadavku, aby se ZARA přidala k DETOXu, se přidalo již 270 tisíc lidí! Od úterka probíhají po celém světě akce upozorňující, že ZARA má malé špinavé tajemství. Přidejte se i Vy a pošlete Zaru na DETOX!

Podívejte se na fotky z akcí za DETOX značky ZARA!

 

Jsme přesvědčeni, že dokážeme Zaru nejen přimět k DETOXu, ale také ji přesvědčit, aby se stala lídrem na cestě k budoucnosti bez jedů. Může totiž změnit nejen sebe, ale pozitivním způsobem ovlivnit i trend v celém textilním odvětví. 

Dodavatelé totiž požadavkům firem, jako je ZARA, budou naslouchat, protože je potřebují. A začne-li přísnější pravidla vyžadovat ZARA, ostatní se brzy přidají. O tom, že má ZARA problém s toxickými látkami ve svém oblečení ví vedení firmy již skoro rok a půl. Tehdy jsme vydali první studii Špinavé prádlo, která poukazovala na vazby mezi znečištěním čínských řek a oděvních značek. Od té doby toho ale ZARA příliš neudělala. Po hlasitých výzvách z celého světa už ale mlčet nemůže.


O tom, že to jde, svědčí příklady oděvních firem H&MC&A nebo Marks & Spencer, či sportovních značek jako Adidas, Nike nebo Puma, které jsme k DETOXu vyzvali loni.

Společně to dokážeme

Přidejte se ke kampani za DETOX módních značek a dejte o ní vědět i svým známým. Čím víc lidí se zapojí, tím víc budou manažeři těchto firem brát náš požadavek vážně a uznají, že je načase přidat se k DETOXu. 

Zara je firma známá svou schopností bleskově reagovat na nejposlednější trendy. Dejme jí najevo, že oblečení, bez nějž se tuto sezonu "zaručeně neobejdeme", musí být 100% bez toxických látek!

Témata